Четвер, 02.01.2025, 23:27

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Години спілкування [24]
Бесіди [38]
Методичні матеріали [17]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:23:27


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1433
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Класним керівникам » Бесіди

Основні правила поведінки при зустрічі з тваринами

Спілкування з тваринами – заняття приємне, цікаве, необхідне і в той же час небезпечне. Тому потрібно знати основні правила спілкування з деякими тваринами.

Правила безпечного спілкування з собакою:

  • Собака по своїй природі мисливець, тому ніколи не тікайте від нього, бо він може подумати, що вас треба ловити і побіжить за вами. Навіть якщо ви боїтесь собаки, не показуйте йому цього, бо він не терпить боягузів і може вкусити вас.
  • Якщо ви хочете погладити чужого собаку, запитайте дозволу у її хазяїна. Гладьте собаку обережно і повільно, бо деяких з них дратують різкі рухи;
  • не годуйте чужих собак і не зачіпайте їх під час їжі або сну - вони можуть розгніватись. Адже вам теж не подобається, коли вас будять або забирають улюблену цукерку.
  • Не наближайтеся до великих собак, їх часто вчать кидатися на людей, які близько підходять.
  • Ніколи не давайте собаці їжу з руки – він може ненароком вас вкусити за руку.
  • Не махайте на собаку рукою чи палицею – це може йому не сподобатися і він вас вкусить.
  • Вулицями бігає багато безпритульних собак. Пам’ятайте, що ці тварини часто хворі, їх укуси можуть спричинити виникнення тяжких хвороб.  
  • Якщо вас вкусить собака, негайно зверніться до лікаря.
  • Після кожного спілкування з собакою обов’язково мийте руки з милом.

Якщо ви будете беззастережно виконувати ці правила, у вас є можливість Значно зменшити небезпеку потрапити в небезпечну ситуацію при спілкуванні з цією твариною.

 

Останнім часом у сільській місцевості або в умовах міста збільшився ризик зустріти агресивних собак. Багато людей постраждали від укусів розлючених тварин. Особливо непокоїть те, що більша частина потерпілих діти.

Як діяти при зіткненні з собакою:

  1. у жодному разі не можна собаку боятися. Він чує адреналін за багато метрів;
  2. не можна тікати від собаки (не втечете!), не можна повертатися до нього спиною;    
  3. якщо поблизу є якесь сховище (під'їзд будинку, драбина, дерево, водоймище тощо) спробуйте, не повертаючись до собаки спи­ною, обережно дійти до цього сховища і захо­ватися у ньому;
  4. поверніться тулубом на півобороту до собаки, щоб зменшити кут нападу;
  5. якщо є можливість - притуліться спи­ною до стіни, огорожі, щоб не впасти і  захистити свою спину;
  6. ніколи не поводьтеся пасивно, падаючи й закриваючись руками. Якщо бачите, що нападу не можна уникнути, спробуйте залякати собаку криком або загрозливими рухами;
  7. нетреновані собаки почувають себе невпевнено, якщо втрачають хазяїна з поля зору або коли віддаляються від охоронюваної те­риторії. Має сенс відійти туди, щоб собака опинився в незнайомій обстановці. Втративши  впевненість, він стає менш агресивним і, можливо, піде сам;
  8. погляд собаки  завжди спрямований у те місце, яке він спробує вкусити, тому не так і складно ухилитися і збити його з ніг у момент стрибка. Удари, збиваючі собаку з наміченої траєкторії, повинні бути сильними й швидки­ми, бити слід в область лопатки, у шию й гру­ди, з негайним захопленням вух, - до речі, це дійсно болюча зона в будь-якого собаки, - шкіри на потилиці й шиї з подальшим пригинанням голови   собаки   до   землі. Потім необхідно нанести сильний удар найближчою ногою в область живота, адже це найбільш незахищене місце;
  9. оскільки дресировані собаки нападають в основному стрибаючи то досить легко ухилятися від атаки вбік і певний час втримуватися від контратак взагалі. При атаці ненавченого собаки, який намагається атакувати ноги, за­хисні дії такі ж самі, головне - спробувати повільно відходити, не даючи змогу собаці ви­конати напад. У ненавченого собаки після кількох хвилин невдалих атак може зникнути інтерес до бійки;
  10. якщо напад здійснює зграя безпритуль­них собак намагайтеся визначити вожака. Якщо є можливість - насамперед необхідно змусити його не починати напад. Для цього необхідно знайти в собі мужність наступати та атакувати вожака;
  11. намагайтеся, щоб усі рухи руками були круговими.  Ненавченому собаці рідко вдасться схопити руку, що швидко рухається  по колу, крім того, так його легше  обдурити;
  12. якщо собака має нашийник, постарайтеся схопитися за нього вільною рукою й перекрутити.

Звичайно, собака – друг людини, але якщо цей друг раптово перетворився у ворога й кинувся на вас, намагайтеся захищатися всіма підручними засобами.

 

Допомога при укусах комах:

Загрозу для здоров’я дітей, особливо для тих, хто потерпає від алергії, становлять оси (шершень, звичайна оса) і бджоли, змії, кліщі. При їхньому жаленні під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція.

Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини.

Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і печіння, почервоніння і набряк.

Що слід робити при укусах комах:

  • видалити по можливості жало разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем, пінцетом, голкою;
  • промити ранку етиловим чи нашатирним спиртом;
  • прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку або льоду для зменшення болю;
  • дати випити міцного і солодкого чаю;
  •  

Кліщі. Ці носії кліщового енцефаліту найбільш активні у весняно-літній період. Для попередження цього захворювання при лісових прогулянках, збирання ягід, грибів, необхідно дотримуватись найпростіших запобіжних правил:

  • одяг повинен надійно закривати тіло;
  • штани – заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав‘язані черевики;
  • куртку наглухо застібають і заправляють у штани;
  • комір і манжети куртки можна змастити камфорною олією;
  • вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом.

Після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри. Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природних утворень на шкірі.

Що слід робити:

  • кліщів, що присмокталися, треба видалити. Для цього шкіру навколо кліща змащують ефіром, бензином, після чого паразит виходить самостійно;
  • ранку потрібно змазати розчином йоду;
  • вилучених кліщів спалити;
  • якщо при видаленні кліща голівка його відірвалась і залишилась у товщі шкіри, потрібно звернутися в медичну установу для видалення голівки.

 

ЯК УБЕРЕГТИСЬ ВІД КЛІЩІВ

 

З приходом весни прокидається природа, оживають ліси і зелені насадження. А з їх пробудженням настає й найбільша активність  кліщів.

Дорослі кліщі сидять на листках дерев чи кінчиках трави в очікуванні своєї жертви, а потім миттєво до неї чіпляються.

Небезпека кліщів у тому, що вони мають невеликі розміри (їх важко помітити на одязі чи тілі), і можуть безболісно присмоктуватися. Якщо ця комаха вполювала свою жертву, вона живиться її кров’ю і може збільшитись у розмірах у десятки разів, і з непомітної комахи досягає розмірів великої горошини.

Але найбільша шкода від кліщів  не в їх укусах, а у перенесенні ними важкого захворювання (кліщового енцефаліту), що уражає центральну нервову систему.

Тому, якщо ви збираєтесь на природу, не забувайте про це і заздалегідь подбайте про свою безпеку. Для цього необхідно правильно одягатися, а саме:

–  якомога менше відкритих ділянок тіла, найбільш придатним одягом є комбінезон;

– за браком комбінезону – штани, заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав’язані черевики;

– куртка наглухо застібнута і заправлена у штани, обшлаги повинні щільно облягати кисті рук; комір і манжети змащують камфорною олією;

– вуха і волосся захищають головним убором (кепка, берет, хустка тощо).

Одяг для лісу необхідно зберігати в окремому місці, бажано у закритому поліетиленовому мішку.

Перебуваючи у лісі, не забувайте час від часу оглядати відкриті ділянки тіла. Якщо з вами ваш улюблений собака, то обстежте і його.

Слід пам’ятати, що більш безпечними є сухі соснові ліси з піщаним ґрунтом чи полянами, де немає високих заростей.

Для відлякування комах можна скористатися аерозолем «ДЕТА», кремом «Тайга», лосьйоном «Ангара».

Повернувшись з лісу, уважно обстежте одяг і тіло, особливо відкриті ділянки, голову шию.

При виявленні кліща, що присмоктався, необхідно звернутися до лікаря. Якщо це неможливо, треба самотужки його видалити. Для цього шкіру навколо кліща змащують вазеліном або іншим жиром, щоб змусити паразита вийти самостійно. Місця укусу необхідно змазати розчином йоду, а самого кліща –   спалити.

Варто знати, що у разі часткового видалення паразита з тіла, залишені лапи чи голова продовжуватимуть процес зараження.

І пам’ятайте, що після присмоктування кліщі не відразу починають живитись кров’ю, тому при своєчасному їх виявленні та видаленні зменшується ризик зараження.    

 

У ЛІС ХОДИТИ – ЗМІЙ ОСТЕРІГАТИСЬ

На території нашої країни зустрічаються кілька видів отруйних змій. Натрапити на них можна у гористих місцевостях, біля водойм, у лісосіках,   чагарниках,  на луках тощо.   

Від укусів цих плазунів люди страждають щороку. Особливо небезпечними  вони є для дітей та хворих людей з слабким імунітетом.    

Отруйних змій можна  відрізнити від неотруйних за формою голови. Вона має яскраво виражену трикутну форму.

Характерно, що отруйними є навіть новонароджені змії, які зовсім малі за розмірами – всього 12–17 сантиметрів.

У людини, яку вкусила змія швидко розвивається запалення, набряк і крововиливи. Згодом з'являються: головний біль, запаморочення, нудота, блювання, пронос, кровотеча з носа, різке прискорення пульсу, падіння артеріального тиску. Часто настає шоковий стан, викликаний панічним настроєм потерпілого.

Тому при укусі змії слід зберігати спокій, адже хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що  сприяє швидкому проникненню отрути . Дихання повинне бути глибоким і повільним.

Головним засобом лікування є введення  сиро­ватки. Однак це можливо тільки після доставки потерпілого в медичний заклад.

То ж  необхідно негайно викликати швидку допомогу. А до її прибуття – продезінфікувати рану, прикрити серветкою. Якщо укус прийшовся на кінцівку, її краще зафіксувати шиною та підняти трохи вгору. Щоб зменшити біль, можна прикласти лід або щось холодне.

Потерпілим з сильними болями, хворим серцем чи алергійними реакціями необхідно вжити  знеболюючий, заспокійливий чи протиалергійний засіб.

Людині, яку вкусила змія у жодному разі не можна вживати спиртне. ПАМ’ЯТАЙТЕ – АЛКОГОЛЬ НЕ Є ПРОТИОТРУЙНИМ ЗАСОБОМ! Він, навпаки, уповільнює виведення отрути з організму та посилює її дію. А от вживання великої кількості рідини (можна гарячого чаю) сприяє швидшому виведенню отрути через нирки.

Слід  також знати, що припікання місця зміїного укусу сірником або розпеченим предметом, розрізування  рани  та відсмоктування отрути – неефективне, оскільки  зуби у змії  довгі й отрута глибоко проникає у тканину. Тому ці зусилля не дадуть бажаних результатів. А накладання джгута хоч і є однією з найдавніших практик, проте деякі спеціалісти стверджують, що  вона  має зворотній ефект. Адже накладання джгута може викликати локальний некроз тканин і навіть гангрену.

Тому, щоб захисти  себе від нападу змії, краще уникати контакту з плазуном, не  робити різких рухів. Збираючись до лісу  по ягоди, гриби чи на відпочинок, підберіть щільний  одяг і відповідне взуття. Не забудьте захопити мобільний телефон, щоб  можна було викликати допомогу.

Категорія: Бесіди | Додав: genamir (31.07.2014)
Переглядів: 3997 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2025