Неділя, 22.12.2024, 19:00

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Години спілкування [24]
Бесіди [38]
Методичні матеріали [17]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:19:00


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1433
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Класним керівникам » Бесіди

Як уберегтися від обмороження і травматизму взимку
Як уберегтися від обмороження і травматизму взимку

Холодні зимові дні – це не тільки красиві білі вулиці й  веселі розваги, а ще й небезпека для вашого здоров’я. Щоб зима залишила у вас тільки приємні спогади та емоції, необхідно дотримуватися простих правил.

Коли на вулиці сильний мороз

Перед виходом на вулицю поцікавтеся прогнозом погоди. Холодно буває не стільки через мороз, скільки через високу вологість та сильний вітер.

У період морозів утримуйтесь від тривалого перебування на відкритому повітрі, особливо при сильному вітрі та високій вологості.

Зайшовши навіть на короткий час до приміщення, знімайте верхній одяг: перегрівшись, ви ризикуєте швидко замерзнути і навіть застудитися, коли повернетеся на вулицю. 

Для нормальної циркуляції крові носіть одяг з натуральних тканин, пам’ятайте, що одяг зі штучних матеріалів погано захищає від морозу.

У холодну погоду одягайте кілька шарів одягу: у прошарках залишається повітря, яке утримуватиме тепло. Товщина шару одягу повинна бути максимально рівномірною скрізь.

Захищайте від холоду шию, вуха, ступні, кисті рук – якщо вони замерзли, вам буде холодно, незважаючи на найтеплішу шубу.  Тому не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу.

У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.

Не взувайте тісне взуття, що створює передумови для обмороження.  У взуття  варто вкласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні, які поглинають вологу, у результаті ноги залишають сухими.

Слідкуйте за обличчям того, хто поряд. Особливо звертайте увагу на зміну кольору носа, вух та щік. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути: це може призвести до більш значних пошкоджень.

Першою стадією замерзання є озноб. Коли відчуватимете, що починаєте замерзати, негайно зайдіть до теплого приміщення. Якщо такої можливості немає, робіть інтенсивні фізичні вправи – розмахуйте руками, присідайте тощо.

Поки запас тепла у вас достатній, кров встигає нагрітись до нормальної температури та повертається в кінцівки. Однак при подальшому охолодженні організм уже не може впоратись із зігріванням крові. Тоді вмикається інший механізм – відключення (значне зменшення притоку крові до кінцівок). Кров зосереджується в "малому" колі кровообігу (мозок, легені, серце, печінка).

Повернувшись додому після тривалого перебування на морозі, обов’язково переконайтеся у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. У разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки.

Слід зазначити, що на холоді до 70% тепла з тіла людини випаровується через голову. Отже, щоб не мерзли ноги, слід утеплювати голову. У протилежному випадку настає третя стадія замерзання. Людина перестає тремтіти, їй стає "добре", "тепло", приємно паморочиться голова, виникає бажання лягти і відпочити. Якщо таку людину примушувати рухатись, то результат може бути трагічним - холодна кров з кінцівок підступить до серця, легень, мозку.

Особливо уважними у період морозів слід бути до дітей. ПАМ’ЯТАЙТЕНа морозі діти не повинні бути довше 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти їх у теплому приміщенні. Не дозволяйте дітям гратися на вулиці в негоду, коли лютує хуртовина, великий мороз або сильний вітер. Одягайте дітей у яскравий верхній одяг, щоб їх було добре видно здалеку. Не затягуйте тісно шнурки та паски – це може порушити кровообіг і призвести до обмороження. Навчіть маленьких дітей ніколи не торкатися і не лизати відкриті металеві предмети, забороніть малечі їсти сніг.

Коли на вулиці ожеледь

У результаті зміни температур взимку на дорогах утворюється ожеледь, яка часто стає причиною падінь і травм.

Дотримуйтеся простих правил, які допоможуть уникнути падінь:

  • намагайтеся менше виходити з дому, коли на вулиці ожеледь;
  • вибирайте безпечніший шлях: ходіть там, де є освітлення, менше льоду, доріжки посипані піском;
  • необхідно взяти на замітку ті місця, де люди найчастіше падають – це тротуар біля проїжджої частини або зупинки, небезпеку становлять і вкриті льодом кришки каналізаційних люків;
  • піднімаючись сходами, слід триматися за поручні;
  • зимове взуття має бути зручним, зі стійкою не слизькою підошвою; можна використовувати спеціальні шиповані насадки – льодоходи або  наклеїти лейкопластир на підошву; від високих підборів краще відмовитися;
  • пересуваючись, не слід високо піднімати ноги; йти слід маленькими ковзаючими кроками, стаючи на всю підошву, намагаючись обходити місця з похилою поверхнею;
  • під час ходьби не тримайте руки в кишенях;
  • якщо після падіння у вас з'явився головний біль, нудота, запаморочення, біль у суглобах, виникли набряки – терміново зверніться по медичну допомогу.

Як правильно падати. Найбезпечніше в ожеледь падати на бік, щоб не пошкодити хребет, руки і гомілки. Але це правило не підходить людям похилого віку. Саме так вони отримують перелом шийки стегна – вкрай небезпечну травму.

Пам’ятайте, що в ожеледь дуже важлива підтримка оточуючих. Повірте, якщо ми будемо допомагати один одному, травм буде менше!

  • Особливо обережними слід бути на проїжджій частині дороги. Переходьте її повільно, щоб не посковзнутися і не впасти. Не забувайте, що в такій ситуації водієві важко загальмувати різко, гальмівний шлях автомобіля в ожеледь значно збільшується!

Не втрачайте пильності і проходячи біля будинків, на покрівлях яких після відлиги утворюються бурульки. У жодному разі не заходьте за спеціальні огорожі поблизу будинків або дерев.

          

ПРОСТІ РЕКОМЕНДАЦІЇ, ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗНАЧНИХ НЕПРИЄМНОСТЕЙ У ПЕРІОД ОЖЕЛЕДИЦІ

     Пам’ятайте, що кращим для льоду є підошви з мікропористої  чи іншої м’якої основи та без високих підборів.

     Людям похилого віку  краще в «слизькі дні» взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або шипом.

     Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводу – небезпечні для здоров’я.

     Зачекайте, поки приберуть сніг і розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

  Будьте готові,  про всяк випадок під час ходьби в такі дні до можливого падіння. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю  підошву.  Руки мають бути вільні від речей.

     При порушенні рівноваги – швидко присядьте, це збільшує шанс утриматися на ногах.

     У момент падіння згрупуйтесь, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – удар, спрямований на вас, розтягнеться у часі  і втратить свою силу.

     Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, а й важчих травм, особливо переломів.

     Не  ходіть біля самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах особливо.

     Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю.

     Пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях машин  і падіння перед автомобілем, що рухається, призводить, як мінімум, до каліцтв, а можливо, і до загибелі.

     Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані.

     Травми при цьому найчастіше важкі, всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало.

     Тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, під час відлиги (танення снігу і льоду) остерігайтеся падіння бурульок.

 

Обмороження – це ушкоджен­ня, викликане місцевим переохолодженням тканин організму.

Розвитку обмороження спри­яють вологе повітря та вітер.

Воно може статися: взимку – при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени – при температурі вище нуля.

Небезпека дістати обмороження залежить від шкідливого впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість) та інших причин.

Небезпечний мороз для ослаблених, утомлених, голодних, хворих людей.

Легко піддаються впливу холоду особи в стані алкогольного сп'яніння.

Найчастіше страждають пери­ферійні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки.

Навпаки, поліпшення кровообігу перешкоджає обмороженню.

Рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє шкідливому впливу холоду.

 

Ступені обмороження тканин:

I ступінь – почервоніння, набряк тканин;

ІІ ступінь – утворення пухирів, заповнення їх каламутною рідиною;

ІІІ ступінь – омертвіння шкіри та утворення струпа;

ІV ступінь – омертвіння частини тіла.

 

Як уникнути обмороження:

  1. Загартовуйте поступово ор­ганізм і привчайте його до холоду: ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. У про­філактиці обморожень це має велике значення.
  2. Утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим. Воно не повинне здавлювати ногу.
  3. Будьте уважні до одягу. Він має бути щільним, легким, не обме­жувати рух.
  4. Змажте лице і руки несолоним салом, риб'ячим жиром або жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду.
  5. Рухайтесь.
  6. Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.
  7. Не торкайтеся оголеною шкірою металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке обмороження.

 

Перша  медична допомога при  обмороженнях

  1. Помістіть потерпілого з будь-яким видом обмороження в тепле приміщення.
  2. Дайте йому гарячого чаю, кави або вина.
  3. Розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання.
  4. Розітріть обморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеко­лоном. Якщо їх немає, розтирайте м'якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, він не зігріває, а охолоджує обморожені ділянки та ушкоджує шкіру.
  5. Змусьте потерпілого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою.
  6. Розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання обмороженого місця або пухирі.
  7. Покладіть на обморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати, укладіть кінцівку вище і доставте потерпілого до лікаря.
Категорія: Бесіди | Додав: genamir (31.07.2014)
Переглядів: 1525 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2024