Завдання ІІ етапу Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика
3 клас
1. Напиши твір-розповідь за поданим початком і кінцівкою.
Настали перші приморозки. Річка вкрилася кригою. … З того часу школярі добре запам’ятали, що на кризі треба бути обережним. 12 балів 2. Запиши слова в алфавітному порядку, вставляючи пропущені букви. Д…путат, гор…зонт, ап…тит, к…піти, велос…пед, во…зал, д…ц…метр, б…нзин, ас…альт, гр….міти, вогн…ще, д…ректор, ап…льсин, в…блюд, ап…тит. 5 балів
3. Познач правильну відповідь на запитання: Які слова зігрівають людське серце? З обраним словосполученням склади і запиши речення. Встанови у ньому зв’язок слів за допомогою запитань. а) гарячі слова; б) злі слова; в) улесливі слова; г) добрі слова. 5 балів
4. Познач рядок, у якому всі прикметники мають однакову будову: а) лісовий, шкільний, класна; б) премилий, підводний, прибережний; в) заводський, робочий, машинний. 5 балів
5. Запиши 2-3 речення про те, як ти дотримуєшся правил дорожнього руху. 8 балів Максимальна кількість балів – 35.
Завдання ІІ етапу Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика
4 клас
1. Напиши твір-опис за поданим початком. Розбуджена першим промінням сонця цікава суничка несміливо виглянула з-під зеленого листка і завмерла від здивування. Яка краса! … 12 балів 2. Познач рядки, у яких дієслова вжиті в переносному значенні. Склади з ними речення і запиши. В одному з речень встанови зв’язок слів за допомогою запитань. а) хмари плачуть; б) люди сплять; в) земля спить; г) зима прилетіла; д) плаче дитина; е) птах прилетів. 5 балів 3. Випиши фразеологізми. Поясни їх значення, дібравши слова-синоніми. Викинути з голови; як мокре горить; пробігти очима; викинути сміття; пробігти дорогою; як кіт наплакав; клювати носом; на край світу; клювати зерно; пасти задніх; похнюпити носа. 8 балів 4. Запиши подані іменники в орудному відмінку однини. Склади і запиши з ними два речення. Плащ, задача, олівець, вежа, радість, медаль, гараж, ноша, любов, калач. 5 балів 5. Відредагуй текст, поділи його на речення. Розстав розділові знаки. Руда білка швидко стрибнула зялинки на сніг і лехко полинула по білій галявині ось білка завмерла перед пиньком, роздивилась побоках вона добігла досамої бирези, неквапно здерлась угору постовбуру звірятко перескочило на інше дериво лісова красуня сховалась удуплі там унеї сховані. 5 балів Максимальна кількість балів – 35.
5 клас
І. Напишіть оповідання за поданим початком (0,5 – 1 стор). Телеграма осені Упав жовтий листок на зелену траву. Золоту цяточку далеко на ній видно. Вийшов їжак на прогулянку. Ішов, не поспішав. Побачив жовтий листок, підійшов до нього, подивився, перевернув на другий бік, прочитав щось, занепокоївся й побіг кудись. Білка безтурботно стрибала з гілки на гілку. Раптом вона побачила листок, стрибнула на землю, роздивилась його й теж занепокоїлася. 12 б. ІІ. Замініть подані вислови одним словом-іменником, запишіть їх. Нагорода переможцеві в якому-небудь змаганні – … . Гуркіт і тріск, що супроводять електричні розряди в атмосфері – … . Збірник таблиць, малюнків, креслень – … . Льодова гора, що плаває в океані – … . Певний режим харчування – … . Відступ у першому рядку тексту – … . 6 б. ІІІ. П’ятикласники одержали завдання дібрати із розрізнено записаних слів пари фразеологізмів-синонімів. Ось як виконав завдання, дуже поспішаючи, Петрик. Взяти п’яти в руки – ногами накивати; задерти губи – надувати носа; замилювати пальці – дивитися крізь очі; крокодилова душа – заячі сльози; теревені бити – байдики правити; придушити муху – зробити комара зі слона. Виконайте завдання, виправивши помилки хлопчика. 6 б. ІV. Запишіть словосполучення, уживши слова в дужках у необхідному відмінку. Навчатися (математика), дякувати (батьки), завдавати (біль), потребувати (допомога), наслідувати (дорослі), вибачити (син), завдавати (збитки), зазнати (втрати), попереджати (небезпека), відповідати (українська мова), прагнути (перемога), доглядати (хворий). 6 б. V. Відредагуйте текст і запишіть його. Був травень, зате все навкруги було травневе, навіть Місяць, коли сяяв над садом. У саду розквітли яблуні. У саду сто яблунь потонули в пишних рожевих квітах, а слухали солов’їний спів. Кожна яблуня хотіла бути найгарнішою, щоб соловейко саме на ній і для неї співав місячну пісню. 5 б.
6 клас
І. Складіть казку, продовживши розпочату розмову Іменника з Прикметником. – І чого ти змінюєшся за родами, Прикметнику? – запитав Іменник. – Я, наприклад, як уже належу до чоловічого роду, то цей рід постійно при мені. – А чи думав ти, Іменнику, перед тим як мене запитати, чому сам змінюєшся за відмінками й числами? – спитав у відповідь Прикметник. 12 б. ІІ. Запишіть іменники у формі кличного відмінка. 1. Катерин.. 1. Марі.. 1. Богдан.. 1. Артем.. 2. Катр.. 2. Марійк.. 2. Богданчик.. 2. Артемк.. 3. Кат.. 3. Марус.. 3. Богдас.. 3. Артемц.. 6 б. ІІІ. Відновіть первісну форму фразеологізмів, виправивши допущені помилки. Прокрустова перемога, сади Аріадни, Сізіфів кінь, Авгієва арфа, Піррів страх, нитка Тантала, муки Семіраміди, троянський бик. 4 б. ІV. Випишіть у три колонки слова, що починаються: на сонорний на дзвінкий на глухий
Жасмин, трубач, серце, яструб, ледве-ледве, кипарис, джерельце, грім, віз, фонтан, дзеркало, насип, число, ювелір, пейзаж, їзда, багаж, черевики, матрац, двигун, щит, радощі, шуміти, згадка. 6 б. V. Запишіть речення, замінивши недоречно вжиті слова. Зробіть звуковий запис виділеного слова. 1. Сергій сьогодні інкогніто серед нас. 2. Тато всі вихідні займався реставрацією даху. 3. Коли наша команда перемогла, я увесь вечір тріумфував. 4. Вона ще вчора записалася на візит до лікаря. 5. У магазині представлено широкий діапазон продуктів харчування. 6. Песик миттю з’їв свою дозу пирога. 8 б.
7 клас
І. Напишіть твір-розповідь за поданим початком і кінцівкою. Доберіть до нього заголовок (0,5 – 1 стор.). Дрімучим лісом ішли дідусь і хлопчик. Було жарко, хотілося пити. Нарешті вони прийшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Мандрівники нахилилися, напилися. Дідусь сказав: – Спасибі тобі, струмочку. Хлопчик усміхнувся. – Чого ти усміхаєшся, хлопче? – запитав дідусь. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- Хлопчик замислився. Він ще ніколи не думав над цією істиною. 12 б. ІІ. Із поданих іменників випишіть ті, що належать до чоловічого роду. Тюль, толь, Капрі (острів), насип, ваніль, какаду, продаж, путь, міль, шампунь, туш (урочисте вітання), Сибір, турне, маестро. 5 б. ІІІ. Підберіть із довідки до запропонованих фразеологізмів антонімічні, поясніть їх значення. Як у воду опущений, повісити носа, розпустити язика, нога за ногу, грати першу скрипку, як кіт наплакав. Довідка. Пасти задніх, ходити гоголем, тримати язика за зубами, хоч греблю гати, держати хвіст бубликом, з усіх ніг. 6 б. ІV. Поставте наголоси у словах, запишіть їх. Вигадка, видання, вимова, горошинка, дочка, живопис, завдання, заняття, мережа, навчання, ненавидіти, обіцянка. 6 б. V. Відредагуйте текст, запишіть його, виправивши помилки. У виділеному реченні позначте граматичну основу. На столі було багато інших іграшок, а найбільше упадав в око чудовий палац з картону. Крізь маленькі вікна можна було заглянути усередину палацу і побачити зал. Маленькі дирева перед палацом оточували дзеркальце, що було ніби справжнє прозоре озеро. На озирі плавали лебиді і милувалися своїм відображенням в ньому. 8 б.
8 клас
І. Напишіть твір-мініатюру, використавши в його змісті нижче зазначений уривок. Придумайте заголовок до твору. Поступово в золото та багрянець одягається все дерево-чагарникове багатство. Яка чудова, неперевершена гра різноманітних відтінків жовто-червоних кольорів! А в кришталево-прозорому синьому небі вже курличуть журавлі. Природа на прощальний банкет одягає ошатне вбрання. Недаремно поет назвав цю пору «очей зачарування». 12 б. ІІ. Із поданих пар слів виберіть правильне написання прислівників і запишіть. Над вечір – надвечір, потретє – по-третє, будьде – будь-де, рік у рік – рік-у-рік, устократ – у стократ, на видноті – навидноті, більш-менш – більш менш, у п’ятьох – уп’ятьох, нарізно – на різно, по-німецьки – по німецьки, вцілому – в цілому, з ранку – зранку. 6 б. ІІІ. Запишіть фразеологізми, вписавши замість крапок потрібне слово. За якою морфологічною ознакою об’єднані всі вставлені слова. Поясніть значення чотирьох фразеологізмів (за вашим вибором). 1. … без палички. 2. … баб пошептало. 3. До … поту. 4. … п’ятниць на тиждень. 5. … мішків гречаної вовни. 6. Кований на всі … ноги. 7. На всі … сторони. 8. На … фронти. 9. … чоботи – пара. 10. … слів не зв’яже. 8 б. ІV. Заповніть таблицю поданими нижче словами, вставляючи замість крапок потрібну букву.
Пре- При- Прі- Пр..в’язати, пр..злий, пр..дорогий, пр..ваблювати, пр..хитрий, пр..чистий, пр..бічниця, пр..битий, пр..мудрий, пр..звисько, пр..плести, пр..стол, пр..рва, пр..сумний, пр..зирство, пр..скромний, пр..пиняти, пр..звище. 6 б. V. Відредагуйте речення і запишіть їх у правильному варіанті. У реченнях виділіть граматичну основу. Попереду за річкою танули ліси, що тягнуться звідси і вгору понад Ворсклою і вниз до Дніпра. Розсипчастий пісок берега зав'юнився під ногами річки, що схованої в берегах, ще не видно було, але річка вже відчувалася по свіжості й прохолоді, яку потягло від неї. Але, наближаючись, перетворився з голубого в зелений, його соковиті хащі по той бік річки прокинувшися повнилися пташиним гомінням. 6 б.
9 клас І. Напишіть твір-роздум, дотримуючись вимог до текстів даного типу (сформулюйте тезу, аргументи, висновок), за темою: «Праця людини – окраса і слава, Праця людини – безсмертя її» (В. Симоненко). 12 б.
ІІ. До поданих іменників доберіть прикметники, узгодивши їх у правильній граматичній формі роду. Таксі, метро, Сочі, Дніпро, кіно, аташе, біль, Сибір, насип, ступінь, тюль, дріб, бязь, мадам, нежить. З двома словами (на вибір) складіть одне речення. 6 б.
ІІІ. Випишіть іншомовні слова, які називають: 1) музичні терміни; 2) економічні терміни. Стакато, домкрат, алегро, грейдер, форте, адажіо, сейф, баланс, лібрето, кантата, дебет, лізинг. 6 б.
ІV. Перепишіть речення, розставляючи розділові знаки. Виконайте синтаксичний розбір даного речення. Пошарпані грозами подзьобані осколками снарядів думають свою безконечну думу почорнілі цегляні стіни лупиться під палаючим сонцем старенький вимитий дощами дах задумливо шепочуть над школою статні осокори. 8 б.
V. Відредагуйте словосполучення, запишіть їх у правильному варіанті. Моя автобіографія, благополуччя населення, будування незалежної держави, використання коштів, ставити у вину, святкова відкритка, зацвіли георгіни, по нинішній день, дозировка ліків, високі дома, обмін думок, не мати часу для думок, Євшан-зілля, написати жалобу, здача іспитів, змістом своїм нагадувала, виховання відіграє помітне значення, учителі підтримали ідею школярів. 6 б.
10 клас
І. Напишіть твір-роздум, дотримуючись вимог до текстів даного типу (сформулюйте тезу, аргументи, висновок), за темою: «Якби море було чорнилом, то швидше висохло б море, ніж слова» (східний афоризм).
12 б. ІІ. Запишіть числа словами і поясніть їх правопис. Складіть два речення з будь-якими з цих числівників. 1671, 2385, 3496, 4218, 5587, 6677, 7764, 8951, 9782, 10344. 6б.
ІІІ. Доберіть до кожного слова іншомовного походження український відповідник.
Колізія, дебати, манкурт, інцидент, імпічмент, критерії, інфляція, кемпінг, тост, шеф, дефект, апатія. 6 б.
ІV. У реченні розставте розділові знаки і дайте йому синтаксичну характеристику.
Заходимо в ліс як у храм Де стовбури ніби колони Підносять назустріч вітрам Свої позолочені крони Де ще не почавсь листопад І скрізь по-святковому чисто (В.Скомаровський). 8 б.
V. Відредагуйте словосполучення, запишіть їх у правильному варіанті.
Розказав про цю історію, під час канікулів, візитна карточка, нова качеля, в кінці весни, смачна клубніка, учні змайстрували кормушку, Києво-Печерська Лавра, листки з книжок, у листопаді місяці було, на літру води, кусати собі локті, ремонт мебелі, з метою доведення, ліки пити місяць, стала в нагоді, бере своє начало, облік нашого сучасника. 6 б.
11 клас
І. Напишіть твір-роздум, доводячи або спростовуючи тезу: «Тільки той досягає мети, хто іде, Тільки той, хто горить, не згасає…» (О.Олесь). Дотримуйтесь структури роздуму (сформулюйте тезу, аргументи, висновок). Доберіть заголовок до свого твору.
12 б. ІІ. З поданих слів виберіть ті, які написані з помилками, виправте їх, записавши слова правильно, і поясніть біля кожного з них свій вибір за правилом. Кілька мільйонний, п’ятиквартирний, лісо-степовий, червоногарячий, арфяр, свято, моркв’яний, вузькодіалектний, глухонімий, 25-річний, червоно-грудий, теплообмін, східнослов’янський, неньчин, котрий-будь.
6 б. ІІІ. До поданих стійких сполук слів доберіть по два синоніми-фразеологізми. На заячий скік - ………………. Одного поля ягода - ………….. Хоч з лиця воду пий - ………... Як стріла - …………………….. Милити шию - ………………... Мозолити руки - ……………... Замилювати очі - …………….. Хоч греблю гати - …………… З двома фразеологізмами (на вибір) складіть речення. 6 б. VІ. Запишіть речення, розставивши пропущені розділові знаки. Знайдіть усі вивчені орфограми та поясніть їх. Тихий світ місяця заграв на верхах дубів ще вкритих листом на котрому масами задержався вгорі пухкий сніг а далі розлився по лісі по ярах по долинах облив кожне дерево кожну гілку на сучках на розложистому гіллі неначе хто наложив прозорої вати (І. Нечуй-Левицький). 8 б. V. Відредагуйте словосполучення, запишіть їх. Написати об’яву, навколишнє оточення, зайняли очередь, пам’ятник Шевченка, педагог з української мови, великий перерив, одержав письмо, підведення підсумків, повістка дня, цінний подарок, покупка товару, приємна посмішка, заповнити пробіли в знаннях, продовження буде, він був високого росту, негідні поступки, мені видається, розвити думку.
|