СИВА ЛАСТІВКА
Мамо, вечір догоря, Вигляда тебе роса, Тільки ж ти, немов зоря, Даленієш в небеса, Даленієш, як за віями сльоза.
Ти від лютої зими Затуляла нас крильми, Прихилялася Теплим леготом. Задивлялася білим лебедем, Дивом-казкою За віконечком, - Сива ластівко, Сиве сонечко.
Сад вишневий на порі, Повернулись журавлі. А мені, як до зорі, Долітати на крилі Все до тебе, як до вічної зорі.
Там, де ти колись ішла, Тиха стежка зацвіла Вечоровою матіолою, Житом-долею світанковою. Дивом-казкою, Юним соняхом, - Сива ластівко, Сиве сонечко...
МУЗИКА
Я прийду уже з посрібленими скронями, Обважнілий під умовностями й узами, В той завулок з тополиними колонами, Що тече мені під серце, наче музика.
Під ворітьми, де літа мої проходили, Я об спогади спіткнувся, мов загнузданий. І хлюпне мені тремкою прохолодою Твоїх пальців лебедино-біла музика.
Я прийду сюди аж ген із того досвітку Хлопчаком у полинялому картузику, І розтане сивий іній мого досвіду У завулку, що гучить мені як музика.
А кохання найгрізнішими указами Ні зів'яти, ні вхолонуть - не примусити. А єдиних слів, на жаль, було не сказано... А для чого ті слова, як плаче музика?
В ОБОРОНУ ХЛІБА
Юначе мій, чиєїсь мами сину, Зодягнений на джинсовий мотив, - Я аж завмер, коли ти... півхлібини "В дев'ятку" натреновано вгатив!
Солоним потом заливає спину... Футбол, як бачиш, - не солодка гра! Перепочинь. Та поговорим, сину, Бо є про що. І - вже давно пора.
Я просто, не домішуючи меду, Скажу: коли ти замахнувсь ривком Ударить хліб, твоя весела кеда Мені під серце влучила носком.
Ти вдарив так, що потемніло в оці І по державні крайні рубежі У всіх, безхлібних в сорок шостім році, Від жаху похололо у душі.
А у батьків, які на полі ратнім Ділили хліб, мов долю, у бою, Озвалися старі солдатські рани І заболіли в смерті на краю.
І в матерів, коли ти через луки Котив хлібину, як футбольний м'яч, - Так засногнали, затужили руки, Немов по них ти потоптавсь навскач...
Ми всі із хліба виростали, сину, Із праці себто - чуда із чудес, - Вона ж і народила в нас Людину, Піднявши з чотирьох до піднебесь.
Нас кликав хліб на добре, чесне діло До братнього трудящого коша. Ми в нім шануємо не тільки діло, У нім - народна світиться душа.
І я тобі сказати чесно мушу: Ти можеш лущить м'яч, немов горох, Але коли ти замахнувсь на душу - Дивись, щоб не спіткнувсь... на чотирьох!
"Я спокійно б лежав під вагою століть..."
Я спокійно б лежав під вагою століть, Я б давно вже й землею став, Але ж бісова дівка на кручі стоїть, Огорнувши вітрами стан.
Вже зітліли до кореня меч і щит, Наді мною гуде Дніпрельстан. Але ж бісова дівка на кручі стоїть, Огорнувши вітрами стан.
Це було зо дві тисячі з гаком літ, Коли стрів мене вражий спис: От як стала на кручі, так і стоїть, І в зіницях лукавий біс.
І зове, і чарує бровою-крилом, І п'янить, мов козацький мед, Перехоплений в стані купальним зелом Ворожбитського зілля букет.
Ех, повстав я - розпалася скіфська гора, Наполохавши римських гусей! Взяв я рештки меча, золоту пектораль І сховав крадькома в музей.
Я одягся модерно в нейлон і лавсан, На побачення біг сто літ. А вона, огорнувши вітрами стан, Вже на іншій межі стоїть.
Я роззув черевики, я біг сто літ, Я побив олімпійський рекорд! Та вона вже на третій межі стоїть, - А нехай би взяв мене чорт!
Я поклав собі: вмерти і стерти слід. Хай гуде по мені Дніпрельстан... Але ж бісова дівка на кручі стоїть, Огорнувши вітрами стан.
"І звідкіль воно хмара волохатая..."
І звідкіль воно хмара волохатая Та моє серце тужно облягає?.. - Ох, було б тобі, перше чим кохатися, Та напиться води аж із Дунаю...
- Та було б, мамо, та було б, розумнице, Та було б слухать - серце не питається. А тепер мені тополина вулиця За четвертою хатою кінчається.
А вже в тій хаті відбули заручини, Відтюгукали старости з боярами, І зосталося лиш моє засмучення На причілкові одиноким явором.
І летять гуси, і летять журавлики, І літа мої листом осипаються. Тільки ж досі ще молода жура моя За четвертою хатою кінчається.
|