Субота, 23.11.2024, 12:51

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Учнівська творчість [16]
Методичні матеріали [14]
Сторінками книг [27]
Аматорська творчість [19]
Письменники-земляки [20]
Уроки літератури рідного краю [13]
Фольклор регіону [1]
Новорічні свята [5]
Свята літнього циклу [5]
Рослини-символи [12]
Вишивка [7]
Жанри фольклору [17]
Міфологічні персонажі [38]
Українська кухня [3]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:12:51


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1433
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 10
Гостей: 10
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Літературне краєзнавство » Жанри фольклору

Українські повір’я. Птахи
Ворона, ворон
Коли ворона кине з даху камінчик, то в тім будинку хтось умре. Ворон кряче на нещастя, ворона - на дощ.

Голуб
Де водяться голуби, там хата не горить. Коли хочеш голубів плодити, візьми в церкві віника та й закинь на горище.

Горобець
Як горобець б'ється в шибку, то це прикмета, що буде в хаті чи в родині мрець чи якісь погані вісті.

Гуси
Як летять дикі гуси, то підкидають угору трохи соломи і кажуть: "Гуси, гуси, нате вам на гніздо". Потім тую солому збирають із землі, роблять з неї гніздо для квочок; то квочка вилупить тоді стільки курчат, на скількох яйцях була підсипана, - жодного розбовтка не буде. Не стукай, як сидить гуска на яйцях, бо позавмирають гусенята.

Дятел
Як дятел довбає стіну будинку, то це не комах, не шашіль він шукає, а віщує господареві смерть. Кажуть, якби послухать уночі коло дятлового гнізда, то можна почуть, як він стогне. То в нього голова болить від того, що він цілий день клював.

Журавель
Як побачиш весною журавлів, то треба казать: "Веселики", то цілий рік весело тобі буде, а як скажеш "Журавлі", то будеш цілий рік журитися. Коли весною летять журавлі і зіб'ються (не летять ключкою), то тоді треба розв'язати на собі всі, які є, ключки, - і журавлі зберуться знов у ключку. А коли хтять збити журавлів з дороги - із ключки, то зав'язати ґудзів на нитку, мотузку, то зіб'ються.

Зозуля
Кажуть, якщо хто при грошах навесні перший раз почує кування зозулі, то буде мати гроші цілий рік. Вірять також, що той, хто перший раз навесні почув зозулю, буде жити стільки років, скільки разів прокує зозуля. Як закувала зозуля, то можна купатись. Першою летить у вирій і останньою прилітає звідти зозуля. На це є дуже вагома причина: в зозулі зберігаються ключі. Вона - ключниця вирію

Ластівка
Якщо ластівки залишають яку-небудь місцевість, то там слід чекати мору людей. Звиті ластівками гнізда в будинку віщують щастя тому сімейству, руйнувати їх вважається за гріх. Побачивши першу ластівку, вмиваються, щоб не мати на обличчі веснянок. Яєць ластівки чіпати не можна, бо будуть веснянки. Як хто хоче зігнати ряботиння з лиця, то треба, як перший раз навесні побачиш ластівку, тричі сказати: "Ластівко, ластівко! На тобі веснянки, дай мені білянки!". Як узяти в руки ластівку, то на голові будуть струпи. Коли ластівка скупалась, то вже можна купатися. Не можна скидати ластів'яче гніздо, бо той, хто скине, буде рябий. Ластівки крали цвяхи в жидів, коли вони розпинали Спасителя, а тому гріх виганяти ластівок з-під дахів і турбувати

Лелека, бусол, Кажуть, якщо хто зруйнує гніздо лелек ки, то тому не уникнути нещастя. Лелека неодмінно спалить все у тієї людини. Існує також повір'я, що те місце, де в'є гніздо лелека, дуже хороше і приносить велике щастя його господарю. Якщо лелеки вилітають із двору несподівано і не повертаються в гнізда, то буде пожежа або двір спустіє. Не можна розкидати гніздо боцюна (лелеки), бо на цей будинок ударить грім. Якщо лелека заглядає вгору - на вмируще. Лелека - це заклятий чоловік, який давно колись ніс повний мішок чогось - того, що йому доручив Бог і наказав не розв'язувати мішка і не заглядати, що несе, а вкинути в глибоку річку. А чоловік не витерпів, щоб не заглянуть. Та тільки розв'язав мішок, а звідти як рушили і жаби, і ящірки, і вужі - все те, що лелека тепер збирає... Якщо скинути гніздо бузька, то він підпалить хату

Орел
Орел - із царів... Орла не можна бити, а як його стріляти, то треба спитати тричі: чи нажився на світі? Як нажився, то він буде прямо дивитися на тебе, а як не нажився, то одвернеться. У гнізді орлячім завжди є гроші: він без грошей ніколи гнізда не робить.

Півень, курка
Якщо в господі півня не мати, то сатана заведеться. Як півень обійде округ хати та заспіва, то хтось неодмінно буде в гості. Коли на порозі сінешному заспіває півень - будуть несподівані гості. Півень у одного хазяїна більш семи років не житиме: або уб'є хто, або змандрує. Господиня повинна тримати в дворі біля курей одного чорного півня, тоді відьми будуть обминати цей двір. Як співає курка в обійсті, то наспіває якоїсь біди, навіть і смерть в родині буває. Як їси, то не говори про курей, бо шуляк їх похапає. Не треба позичати квочки, бо свої кури не будуть квоктати. Як виносять перший раз квочку з курчатами на двір, то треба зажмуритися і сказати три рази: "Як я не бачу, так щоби ворона не бачила!", то не будуть ворони красти. Не бери яєць із гнізда, як зайде сонце, бо кури питимуть яйця.

Пугач
Як пугач кричить на будинку, то хтось у ньому помре. Як путькало кричить - в його три таких є голоси. Як кричить: "Повив! Повив! Повив!", то маленька дитинка десь народиться. Другий: "Пі-ів! Пі-ів!", - то це весілля буде. А третій раз як уже кричить і головою так донизу: "Поховав! Поховав! Поховав!", то це буде мрець.

Синиця
Синиця стукає в шибку - будуть гості.

Сич
Коли сич кричить, то когось викричить із хати. Сич хазяїна виживає.

Сова
Коли сова кричить, то це вона віщує якусь небезпеку. Сова сміється - заміж хтось вийде. Як сова кричить, дівчина приведе дитину.

Соловейко
Якщо соловейко заспіває в пізню пору року, то буде велике нещастя в хазяйстві. Соловей тоді починає співати, як нап'ється води з березового листя.

Сорока
Сороку створив чорт. Вона йому служить замість коня, бо вбиту сороку чіпляють у конюшні, щоб зберегти від чорта коней. Як кричить сорока на хаті або під хатою, то гості будуть. Не можна сорочих яєць дерти, бо буде сорока курчат брати і порябіє лице. Як сорока скрегоче на дереві (сидить дзьобом до порога), то це прикмета, що будуть гості, коли ж обернена хвостом до порога, - буде якась сварка. Сороки й ворони "дають знати".

Чайка
Чайка - жінка-вдова. Як умер її чоловік, то вона зробилася чайкою та літала над його могилою і кигикала. Доля принесе нещастя тому, хто уб'є чайку.
Категорія: Жанри фольклору | Додав: genamir (03.08.2013)
Переглядів: 2107 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2024