Вівторок, 18.06.2024, 19:18

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Учнівська творчість [16]
Методичні матеріали [14]
Сторінками книг [27]
Аматорська творчість [19]
Письменники-земляки [20]
Уроки літератури рідного краю [13]
Фольклор регіону [1]
Новорічні свята [5]
Свята літнього циклу [5]
Рослини-символи [12]
Вишивка [7]
Жанри фольклору [17]
Міфологічні персонажі [38]
Українська кухня [3]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:19:18


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1433
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Літературне краєзнавство » Жанри фольклору

Українські повір’я. Тварини
Байбак
Байбак свистить - на переміну погоди. Байбак - перший провісник весни: він завжди прокидається на початку березня і насвистує монотонні мелодії.

Баран, вівця
Куди баран, туди й вівці. Блудна вівця - вовча вечеря. Одна паршива вівця всю череду заразить. Якщо хочеш, щоби у господарстві велися білі вівці, треба на Великдень, коли дають пастухам перепічки й галушки або писанки, як виганяють рано вівці до турми на вигін, то треба дати замість галушок білі яйця - не крашені. У баранів видовжується вовна - на мокру погоду, а скорочується - на суху. Вівці поспішно їдять траву - буде дощ.

Бджола
Добру людину бджола не кусає. Виставляючи по весні бджоли, переносять їх через гостру косу, щоб бджоли були злі і не давалися чужій бджолі... Не можна роя бджіл ловити, бо хтось помре в сім'ї. Який рік на бджоли, такий і на вівці

Ведмідь
Ведмеді - це колись були люди, які жили в лісі: похмурі, негостинні, не хотіли ні з ким знатися. Зайшов до них благочестивий монах, пройшов усе село вздовж і впоперек, прохаючи нічлігу, але ніхто йому навіть дверей не відчинив. Монах прокляв їх, от вони й стали ведмедями.

Віл, бик
Кажуть, що воли розмовляють між собою людською мовою перед Новим роком. Про це існує переказ: "Один дуже скупий чоловік захотів переконатися в тому, що воли розмовляють, і сховався перед Новим роком в ясла, з яких, як правило, харчувалися воли. Ввечері він дійсно почув розмову волів. Його воли говорили один одному: "Не маємо що їсти: господар наш усе поїв сам, спочиваймо хоць, бо завтра господаря нашого повеземо на цвинтар". Кажуть, що так усе й відбулося. А тому особливо дбають, щоб перед Новим роком добре нагодувати своїх волів.

Вовк Розказують, що вовки їдять чортів. Якби їх грім не бив та вовки не виїдали, то їх би такого розплодилося, що і світу не було б видно. Вовки починають збиватися в тічку на Ганни (23 вересня), а перестають бігати на Орданське водосвяття

Вуж
Де плодяться вужі, там буде щасливе життя - багатство. Корова, яку ссуть вужі, буде хороша на удій. Як побачиш, що вуж кусає жабу, то їх треба розборонити паличкою, то та палка буде вже тобі в усьому приносити прибуток. Вірять: якщо цією палицею перехрестити градові хмари, то вони розійдуться.

Гадюка
Як учепиться гадюка, то ніхто не віджене, тільки той, що не їсть від роду в понеділок: зрубає дев'ять однолітців і ними ударить та й віджене. Як гадина укусить, то треба її розрізати і тою з неї серединою змастити укусяне місце. На межі не лежи, бо гадина вкусить.

Жаба
Не показуй на жабу пальцем, бо заболить спина. Не можна жаби бити, бо мати умре. Не бери жаби в руки, бо на руках з'являться бородавки. Коли жаби лізуть через поріг у хату і кумкають, - на вмируще. Перелізе дорогу жаба - зле.

Заєць
Зайця створив чорт. Якщо заєць перебіжить кому-небудь дорогу, то з тим трапиться якесь нещастя. Побачивши зайця, який перебігає дорогу, треба негайно викинути з воза жмут сіна. Кажуть, що в такому випадку заєць повернеться назад.

Кінь Кінь - це перевтілений диявол. Кінь постійно їсть і ніколи не наїдається. Цим Бог покарав його за те, що коли Спаситель народився і його поклали в ясла, то воли постійно прикривали його соломою і зігрівали своїм диханням, а кінь цю солому знімав і з'їдав. Дуже хороших коней любить домовик. Він заплітає їм гриву в кіски і їздить верхи цілу ніч у конюшні так, що зовсім заганяє, а кінь псується. А тому в конюшні разом з кіньми ставлять козла чи прив'язують до стелі вбиту ворону, сову або сороку: на них домовик і їздить. Якщо в дорозі пирхають коні, то подорожні з великою радістю будуть прийняті там, куди їдуть. Якщо кінь, виїжджаючи з двору, почне упиратися чи спотикатися, то буде невдача. Не можна йти там, де качалась коняка, бо будуть лишаї.

Кіт, кішка
Кішка створена Богом, і визнається доброю істотою, другом людини, їй приписують здатність охороняти людину від усього злого. Розповідають таку легенду: "Коли Ной забрав у вибудований ковчег по парі тварин, то чорт, бажаючи зробити йому зло, таємно впустив мишу, сподіваючись на те, що вона прогризе в ковчезі діру і таким чином ковчег буде потоплено. Але кішка, побачивши мишу, відразу ж схопила її і задушила, порушивши плани диявола. З того часу кішки завжди винищують мишей, які створені чортом на зло людям". Як кіт вмивається лапкою, то будуть гості. Як чорний кіт перебіжить дорогу перед вами - буде невдача. Як кіт перескочить через діжу, то не вдасться хліб. Після кішки як нап'єшся, то буде нежить. Не гладь кота проти шерсті, бо в хаті буде марево. Коли кіт перейде дорогу, то візьмися за ґудзик, то вдасться

Коза
Коза створена чортом... Від кози відьма ніколи не може відібрати молока. Відьма навіть боїться кози. Сіра коза дає більше молока, ніж кози інших мастей. Пострижеш козі бороду - не дасть молока.
Корова Коли купуєш скотину, треба брать з рук із налигачем, бо без налигача - без молока. Як б'є корова, то їй треба мотузком із мерця зв'язати ноги - і тоді перестане бити. Як корова б'є ногами при доїнні, то треба з чотирьох ніжок стола зішкребти дерево і цей зішкріб запхати в хліб і дати 72 корові з'їсти, то тоді перестане бити. Щоб не била корова, можна також підкову тримати на порозі кілька днів, а потім цю підкову під піч покласти. Коли іти доїть корову, то треба завжди брати шматок хліба (ламати руками - не ножем) і дати корові з'їсти. Як корова тільна зализується наперед, то буде мати бичка, а коли зализується назад, то буде мати теличку. Не можна нічого позичати нікому, як теля найдеться в корови, бо зменшиться молоко. Коли пожаліє той, що продав, то в покупця воно не поведеться. Не можна бити корови очеретиною і білою палицею, бо хворітиме. Не можна нести дійницю з молоком від корови не закритою, бо як хто загляне в дійницю, то молока зменшить корові.

Кріт
Коли кроти в дворі або саду чи на грядці кротять, то город спустіє. Як кріт точе з-під хати надвір, то це прикмета, що буде в хаті мрець. Якщо кроти покротять землю біля хати, то хтось у тій хаті скоро помре.

Миша
Як миші проїдять сито, то в хаті має бути мрець. Як багато мишей і роблять велику шкоду, то будуть хвороби серед людей.

Рак
Як смалити ракову шкаралущу, гадюки позлазяться до вогню.

Свиня
Як хочеш, аби велися свині, то треба купувати на ярмарку не в жінки, а в чоловіка... Як тільки замітиш, що свині здорово риють, то неодмінно будуть здихати.

Собака
Як приб'ється чужий собака до обійстя, то це дуже добре, на щастя. Собака навпроти тебе біжить - добра ознака. Якщо дівку вкусить собака, то вона незабаром вийде заміж. Собака заводить догори - на пожежу, донизу - буде мрець. Собаку або кішку не йде годувати солоним, бо воші заїдять. Як собака порве чоловіка, то скоро і сам пропаде. Собака не зробе лихого, щоб то переляк виливати. Він хоч і зляка, так потім сам усе і вигавка. Якщо собака сидячи їздить по землі - будуть гості.
Категорія: Жанри фольклору | Додав: genamir (03.08.2013)
Переглядів: 2675 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2024