Неділя, 22.12.2024, 08:43

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Учнівська творчість [16]
Методичні матеріали [14]
Сторінками книг [27]
Аматорська творчість [19]
Письменники-земляки [20]
Уроки літератури рідного краю [13]
Фольклор регіону [1]
Новорічні свята [5]
Свята літнього циклу [5]
Рослини-символи [12]
Вишивка [7]
Жанри фольклору [17]
Міфологічні персонажі [38]
Українська кухня [3]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:08:43


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1433
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Літературне краєзнавство » Жанри фольклору

Українські повір’я. Рослини
Бузина
Бузина - диявольське творіння: її посадив чорт і тепер постійно сидить під нею, а тому її ніколи не викопують з корінням, щоб не дражнити диявола, а залишають рости, де б вона не була. Нічого не можна будувати на тому місці, де є старий корч: це місце - схованка чорта. ...Це місце - нещасливе: як поставити хату, то господарі або діти будуть слабувати і мерти, а як на худобу, то худоба буде здихати і не буде вестися. Як е бузина в городі або на полі і не можна її позбутися, то треба помастити сапу свяченим салом і висапати. Ні викопувати, ні викидати бузини не можна, бо зведе руки й ноги. Під бузиною не можна сідати чи лежати, бо може скрутити цю людину.

Верба
Де верба, там і вода, де вода, там і верба. У сухій вербі сидить чорт. Про це говорить і прислів'я: "Влюбився, як чорт у суху вербу".

Горіх
Буває, що не родить горіх волоський. То треба у Великодню п'ятницю взяти сокиру і бити по стовбуру обухом і приказувати: "Як не будеш родити, то буду тобою паску святити". Повторити ці слова три рази й одночасно гупати обухом по горіхові: буде родити

Горох
Не йди в горох, бо там залізна баба сидить.

Жито
Як на одній стеблині жита або пшениці виросте два колоски, то це ознака, що буде голод.

Звіробій
Звіробій - від ста хвороб. Варити і пити по ложці - допомагає.

Кавун
Як посадиш кавуни, то в постолах або чоботях не можна там ходить, щоб кавуни родили.

Капуста
Не можна квасити капусту, коли в селі є мертв'як - похорон, бо буде недобра

Картопля
У котрий день (понеділок, вівторок і т.д.) випаде перший сніг восени, то в цей день треба весною садити картоплю - і тоді буде гарний урожай.

Каштан
Хто посадить каштана, і як цей каштан доросте до зросту цієї людини, то тоді ця людина вмирає. Ось тому, кажуть, і не можна садити каштанів.

Коноплі
Як весною сіють коноплі, то після того, як розсіє чоловік коноплі, то йде до хати, і жінка зараз бере і смажить смаженицю для сівача, щоби були великі та м'які коноплі.

Липа
Липа відвертає прокляття, що їх посилають чоловікам жінки, приймає ці прокляття на себе. А тому на липі буває більше всього наростів, які є ні чим іншим, як жіночими прокльонами

Любисток
У любисткові купають дівчаток, щоб їх потім любили парубки. У любці купають дітей, щоб їх, як виростуть, усі любили. Для того, як кого усі люблять, то кажуть: тебе мати у любці купала.

Мак
Як нема довго дощу, то треба взяти освяченого на Маковія маку, піти десь у поле до кринички і посипати - то буде дрібний дощ, А як сипурнути в криницю разом, жменю - то буде злива.

Насіння
Не можна пересипати, ставити насіння на стіл, бо не зійде. Не можна позичати насіння, не посіявши спочатку в себе, бо не зійде. Не можна лущити насіння на городі, як саджаєш, бо щось виїсть посаджене. Як старе збирає та ховає насіння, і якщо та людина вже заслабне і має вмерти, то молодому або тому, хто в господарстві залишається, треба те насіння все своїми руками пересипати, перебрати. Якщо цього не зробити, то все насіння не зійде, а пропаде.

Огірки
Огірки треба солити в той день, що й Різдво було. Кажуть, що як цвітуть огірки та багацько пустої зав'язі, то треба її назривати по заході або до схід сонця та розсипати по дорозі проти череди, щоб скотина потоптала, то тоді уродять огірки.

Осот
Як є осот на ниві, то треба в зелену суботу до схід сонця вирубати три осоти або дев'ять, то пройде.

Осика
Осика - це нечисте дерево, ним прибивають упирів, які мають стосунки з усіма чортами. Осика вважається заклятим деревом, бо на ній завжди тремтить листя. Кіл з осики вбивають на могилі того, хто ходить після смерті. Гріх осиковою палицею бити і скотину, і людей, бо зараз скрутиться.
ОчеретОчерет належить чортам - там вони проживають

Папороть
Вірять, що хто знайде папороть і візьме в руки розцвілу квітку, той знатиме все добро і зло, і хто що думає, знатиме. Людина, що має цвіт папороті і зберігає його при собі, володіє даром ясновидця. Папороть цвіте лише одну мить у ніч на Івана Купала, а тому зірвати цю квітку дуже важко; тим більше, що її завжди охороняють від людей чорти. Той, хто бажає заволодіти квіткою папороті, повинен перемогти самого чорта. До заздалегідь приміченого куща папороті сміливець вирушає ввечері перед Івана Купала. Він розстеляє біля рослини скатертину, окреслює ножем навколо себе і папороті, скроплює папороть освяченою водою... Після дев'ятої години вечора чорт випробовує різноманітні засоби, щоб настрахати сміливця: стріляє в нього, кидає каміння, дерева, наїжджає і т.п. Сміливцеві радять не боятися загроз чорта і не озиратися, бо чорт має сили тільки до кола, окресленого ножем. Опівночі папороть начебто зацвітає - і квітка вмить злітає на розстелену скатертину, яку відразу ж треба згорнути і сховати за пазуху. При зацвітанні папороті кущ осяюється якимось особливим світлом. Квітку папороті стараються зберігати під шкірою долоні. Чорт постійно перешкоджає людям зірвати квітку папороті - то страхом, то загрозами, то обманом. Якщо ж здобути квітку папороті, то, носячи її при собі, можна знати про все на світі.

Соняшник
Не заглядай у соняшник, бо його горобці вип'ють. Не лущ соняху на грядці, бо горобці випиватимуть соняхи. Коли соняшники гниють посередині, то це ознака, що будуть мерти середні люди.

Черемха
Не неси черемхи в хату, як є квочка, бо будуть курчата сліпі. Як цвіте черемшина, то завше буває тоді холоднувато, похолодає. Цвіте черемха - найкраща пора садити картоплю. Зацвіла черемха - час ловити лящів.

Цибуля
Весною, як уже чути жаби, не можна сіяти нічого в городі, особливо - цибулі, бо вродить така, як жаб'ячі очі.
Категорія: Жанри фольклору | Додав: genamir (03.08.2013)
Переглядів: 2159 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2024