Середа, 27.11.2024, 08:00

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Шевченківські дні [1]
Випускні вечори [22]
Новорічні свята [8]
Весняні свята [7]
Голодомор [4]
Чорнобиль [2]
Рідна мова [20]
Жіноче свято [10]
До Дня Перемоги [2]
1 квітня [4]
Державні свята [14]
Афганістан [3]
До Дня захисту дітей [3]
Природознавчі сценарії [10]
Козацькі свята [5]
Бібліотечні уроки [2]
Різне [14]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:08:00


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1433
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Сценарії » Державні свята

Сценарій першого уроку «Україна – наш спільний дім», «Мій рідний край у незалежній Україні»
01.09.2011 р.

Урок може бути проведений одночасно для всіх учнів 9-11 класів, або для паралелей класів у актовій залі, читальній залі бібліотеки тощо.

Перед початком уроку у фойє закладу освіти проходить виставка творчих робіт учнів, учасників районного(міського) конкурсу «Я – Київщини гордість і надія!», інших учнівських конкурсів; презентуються дипломи, подяки, нагороди, отримані учнями та педагогічними працівниками у минулому навчальному році.

Звучить музика.

Для проведення уроку підготовлено демонстраційний матеріал: карти України та Київської області, репродукції краєвидів та архітектурних споруд України, Київщини, національне вбрання українців різних регіонів, портрети відомих діячів історії, політики, культури, фотокартки самих дітей, їхніх родин, плакати з датами основних етапів державотворення.
На окремих стендах представлена література з історії, краєзнавства, географії України, Київщини, рідного селища, села, міста; творчі роботи відомих людей Київщини та району(міста), наприклад, літературний доробок Ліни Костенко, картини Катерини Білокур тощо.
На перший урок запрошено батьківську громадськість, відомих людей області, району, міста, селища, села, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, міжнародних, громадських організацій, політичних партій, науки та культури, державних установ.

Форма заняття: бесіда з використанням інтерактивних технологій (мозкового штурму, відкритого мікрофону, прес-конференції, роботи у групах).

За структурою урок складається із трьох частин (сторінок):
«Україна - наш спільний дім»
«Київщина – рідна сторона»
«Мій рідний край – моя історія жива»
кожна з яких розпочинається поетичними рядками, передбачає використання різноманітних форм роботи зі старшокласниками та має логічне завершення. (Вчитель має можливість творчо використовувати запропонований матеріал, моделювати власний зміст, форму його розкриття, технічне та дидактичне забезпечення).

Перебіг уроку
І. Оголошення теми уроку. Мотивація.
Створення відповідної емоційної атмосфери.
Вчитель повідомляє тему, мету і завдання уроку, представляє гостей та запрошує їх до активного спілкування щодо теми уроку.

Перша сторінка
«Україна - наш спільний дім»
Звучать позивні. Виходять двоє читців – декламаторів. Вони на фоні української мелодії виконують літературну композицію «Україна».
У цей час демонструють слайди: карта України, репродукції краєвидів та архітектурних споруд України, портрети відомих діячів історії, політики, культури, які є гордістю України та світу.

Ти чуєш, як шумить Дніпро,
Як лине пісня солов’їна?
То все на щастя, на добро,
То наша рідна Україна.
Не згасла проведена зоря,
Не впала правда на коліна.
У кожній думі Кобзаря
Живе могутня Україна.
В боях щербили ми шаблі
І воскресали на руїнах.
По всій землі, святій землі
Гриміла славна Україна.
І слава Хортиці гучна,
І Берестечка кров невинна –
То все вона, для всіх одна,
То наша вільна Україна.
Тут все твоє – степи, гаї,
У небі туга журавлина.
Нехай повік в душі твоїй
Не згасне наша Україна.

Вчитель: Дорогі діти! Шановні гості! У ці дні весь народ України святкує 20-ту річницю незалежності нашої держави.
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть нині батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Образ України встає з чистих степів і глибинної чорноземної скиби, як барва зоріє із поліських озер, що чистими очима довірливо дивляться на світ, виростає недосяжно на повен зріст із карпатських верховин.
Нема життя без України, бо Україна – це земля, яку не вибирають, бо Україна – це доля, яка випадає раз на віку.
Багатовікова історія українського народу, народу-великомученика, на долі якого було досить лиха. Майже кожне століття, як свідчать джерела, розпочате голодними роками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами.
З XV століття, з часів козаччини, почалася національно-визвольна боротьба за побудову незалежної самостійної держави. Але шлях до незалежності був тяжкий і тернистий. Важко назвати країну, яка б пережила те, що пережила Україна за більш ніж пів тисячолітнє поневолення (1240-1991 р.).
Ми, українці, повинні пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницькі війни, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів.
У 1991 році Україна здобула волю і незалежність. Перед усім світом постала держава з давньою славною історією, оригінальною духовною культурою, зі своїми символами, мовою, чесними, працьовитими, миролюбними людьми – українським народом.
У духовному і політичному житті кожного народу є події й роки, які назавжди входять в його історію, свідомість, визначають характер буття, місце і роль у світових цивілізаційних процесах. Тепер маємо і в нашій історії події та імена, що перед усім світом засвідчили велич України та прагнення українського народу до вільного, щасливого, демократичного життя.

Творча робота. До роботи залучаються усі присутні на уроці гості.
Метод мозкового штурму.
Вчитель пропонує учням та гостям назвати відомі їм події та прізвища видатних людей, які презентують Україну як потужну державу, одну із великих країн світу. Події та імена, якими пишаються усі українці.
Учні та гості по-черзі називають відомі події, які вчитель записує на дошці.
Наприклад, події:
Близько 1 млн. років тому - Поява найдавнішої людини сучасного типу на нинішній території України.
V – ІІІ ст. до н.е. – Трипільська культура.
VIII – IX ст. - Формування держави Київська Русь.
988 —989 рр. — Прийняття християнства в Київській Русі.
1019—1054 рр. — Князювання Ярослава Мудрого.
1037 р. — Ярослав Мудрий заснував при Софіївському соборі першу бібліотеку на Русі.
1051 р. — Заснування Києво-Печерської лаври.
ХV- Х VІІІ ст. - Створення та розвиток Запорізької Січі.
7 (20) листопада 1917 р. — III Універсал Центральної Ради. Проголошення Української Народної Республіки (УНР).
1941-1945 рр. – Велика Вітчизняна війна.
1961 р. – Початок космічної ери.
24 серпня 1991 р. — Верховна Рада України проголосила Акт про державну незалежність України та інші.
Видатні постаті:
Амосов Микола Михайлович, кардіохірург.
Білокур Катерина Василівна, художник.
Костенко Ліна Василівна, поетеса.
Попович Павло Романович, льотчик-космонавт.
Козловський Іван Семенович, співак.
Лисенко Микола Віталійович, композитор.

Вчитель. Успіх нинішнього українського державотворення значною мірою залежить від того, чи зуміємо ми об’єктивно проаналізувати власний історичний досвід, зокрема усвідомити, як формувалася і функціонувала українська державницька ідея.
Сьогоднішній день Незалежності України прийшов як результат тисячолітньої боротьби українського народу за право мати свою національну державу, яка повинна стати запорукою успішного культурного і політичного розвитку суспільства.

Творча робота. До роботи залучаються усі присутні гості на уроці.
Метод мозкового штурму.
Вчитель пропонує учням та гостям назвати відомі їм події, що пов’язані із становленням України як Незалежної держави, назвати основні етапи державотворення.
У ході роботи учні можуть використовувати плакати з датами основних етапів державотворення, що заздалегідь розташовані на дошці.

Учні та гості по-черзі називають відомі події.
Наприклад:
Утворення і розвиток середньовічної східнослов’янської держави Київської Русі (ІХ-ХІІ ст.).
Створення Запорізької Січі.
Національно-визвольної боротьби українського народу проти Речі Посполитої (1648-1657 рр.) на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким, її автономія у складі Росії у ХVІІІ ст.
Боротьба за українську державність 1917-1920 рр., коли національні сили – Центральна Рада, Директорія, гетьман П. Скоропадський прагнули незалежності України і втратили її у боротьбі із більшовиками.
Радянський період (УРСР у складі СРСР з 1922 р. до 1991 р.) з його здобутками і втратами.
Прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 pоку.
Проголошення Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.
Затвердження синьо-жовтого прапору Державного прапору 28 січня 1992 року.
Прийняття Конституції України 28 червня1996 року Верховна Рада України.

Вчитель. Називаючи важкі сторінки нашої історії, ми зовсім не хочемо закреслити те велике і світле, яке підносить наш народ до вершин цивілізації, визначає його заслуги перед людством. Адже на нашому славному історичному шляху були і могутня Київська держава Володимира Великого, Ярослава Мудрого, і перша християнська республіка в Європі – Запорізька Січ, і започаткування власної державності в Українській Народній Республіці.
24 серпня 1991 року назавжди залишиться пам'ятним днем. У цей день проголошено Акт про незалежність України. Акт проголошення незалежності завершив тисячолітні прагнення українського народу до волі, до створення своєї суверенної держави.
А 1 грудня цього ж року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому Акт проголошення незалежності дістав переконливе підтвердження і схвалення.
Незалежність нашої держави стала реальністю. Україна має свій герб, прапор, гімн і державну мову.
Свою сторінку в літопис держави вписує й Київщина!

Друга сторінка
«Київщина – рідна сторона»
Виходять двоє читців – декламаторів. Вони на фоні української
мелодії виконують літературну композицію
«Київщина – рідна сторона», автор – В. Гутник.
У цей час демонструють слайди: карта Київської області, репродукції краєвидів та архітектурних споруд Київщини, портрети відомих діячів історії, політики, культури, які є гордістю Київщини, України, світу.

1. Є край такий, що на легенду схожий,
На казку, що в століття порина.
На цій землі – благословення Боже,
Це – Київщина, рідна сторона.

2. Край самобутній, колоритний, славний,
Де воля й дух сягають висоти.
Тут наші першовитоки держави,
В грядуще із минувшини мости.

3. В літописі історії країни,
У древні, незапам’ятні часи –
Трипільської культури пласт нетлінний
І русичів безстрашні голоси.

4. Дістанемо із пам’яті родовищ
Минулі й нині сущі імена:
Іван Мазепа, і Павло Попович,
Костенко Ліна, Ніна Сосніна...
5. Вони – це гордість наша, честь і слава,
Їх рідний край наш ставив на крило.
Земля родюча, врода величава,
Людських сердець проміниться тепло.

6. В косі моєї області – сивини, –
Скількох своїх синів не вберегла:
Чорнобиля лиха, зловісна днина
У посмішку зажури додала.

7. Але життя безсмертником квітує!
У Київщини – впевнена хода:
Народжує, навчає і жнивує,
Ділами – славна, серцем – молода.

8. Ти, Київщино, – "городами красна",
Які відомі з давньої пори, –
Це – Біла Церква, Фастів, Переяслав,
Це – Вишгород, Ставище, Бровари.

9. Ти у вінку із рути і барвінку,
Зірниці – то на честь твою салют.
Ти – вся в трудах, тобі нема спочинку,
Щоденний подвиг творить чесний люд.

10. А юнь учнівська Київщину нашу
Знаннями прославляє залюбки
І пізнання глибоку, вічну чашу
Спиває спрагло всі шкільні роки!

Вчитель. Київщина – неповторний і мальовничий куточок України. Велич і краса природи цього краю, що розкинулась по обидва боки могутнього Дніпра, беззаперечно вражаюча. Це колиска української культури і мови, де нашими пращурами закладалися підмурки державності.
Київщина завжди була самодостатнім, колоритним регіоном з чітко вираженими господарсько-економічними особливостями, своєрідними рисами побуту, духовного життя людей. Тут зароджувалися й міцніли державотворчі традиції народу, формувалися морально-етичні засади нації, гартувалися національні кадри.
Сучасна Київщина – один із найважливіших регіонів України, в якому сфокусовані найсуттєвіші риси буття нашого народу. Економічний і соціальний розвиток нашої області, добробут її жителів, розвиток талантів і обдаровань дітей та юнацтва – все це у полі зору першого керівника Київщини, людини по-справжньому відданої служінню людям, відомій своїми конкретними справами у розбудові регіону – Анатолія Йосиповича Присяжнюка.
Протягом минулого навчального року у всіх районах і містах області під патронатом голови Київської обласної державної адміністрації Анатолія Присяжнюка проходив конкурс учнівської і студентської творчості «Я – Київщини гордість і надія!».
Конкурс учнівської та студентської творчості дав можливість виявити і розкрити здібності обдарованої учнівської та студентської молоді, залучити до вивчення історико-культурних і сучасних надбань рідного краю.
Двадцять дві тисячі сто шістдесят один учасник підтримали благородну ініціативу губернатора Київської області – Анатолія Присяжнюка! Студенти та учні області спробували свої сили у трьох номінаціях конкурсу: «Літературна творчість», «Живопис», «Фотохудожник».
Юні літератори, художники і фотохудожники змагалися у чотирьох вікових категоріях: учні 1-4-х класів; учні 5-8-х класів; учні 9-11-х класів і професійно-технічних навчальних закладів; студенти вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації.
Вагомий внесок для піднесення культури, мови, національної свідомості свого краю зробили учасники та переможці конкурсу «Я – Київщини гордість і надія».
І сьогодні ми представляємо роботи переможців та лауреатів районного(міського) етапу конкурсу.

Презентація творчих робіт учнів.

Творча робота. До роботи залучаються усі присутні гості на уроці.
Метод мозкового штурму. Робота у групах. Час роботи – 15 хвилин. Представлення результатів роботи у довільній формі.
Вчитель пропонує учням і гостям об’єднатися у 3 групи та, використовуючи заздалегідь підібрану додаткову літературу й наочність, підготувати короткі повідомлення (проекти) за темами:
1 група – «Київська область на історичній карті України»;
2 група – «Соціально-економічний розвиток області – основа добробуту її жителів»;
3 група – «Люди – гордість землі Київщини».

Вчитель. Саме на Київщині протягом віків відбувалися події, в яких вигартовувався український народ, сформувалися засади і традиції української державності. Київщина дала Україні і світові багатьох славетних людей, талант і праця яких збагатила надбання цивілізації.
Представлення результатів роботи груп (до 5 хвилин).

Представлення результатів роботи 1 групи.
Слово вчителя. Завдяки вигідному географічному положенню, щедрості землі, таланту і праці її людей Київщина завжди була однією з найрозвинутіших областей України. Саме в цьому краї пробивали собі дорогу багато явищ економічного буття.
Представлення результатів роботи 2 групи.
Вчитель. Краса і щедрість землі Київської завжди живили творчу наснагу тих, хто прагнув висот у науці, мистецтві, спорті, хто шукав неповторних слів, образів, барв.
Люди Київщини – її гордість, одне з найбільших та найцінніших її багатств.
Представлення результатів роботи 3 групи.
Вчитель. Людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, знати історію рідного краю.

Третя сторінка
«Мій рідний край – моя історія жива»
Виходять двоє читців – декламаторів. Вони на фоні української мелодії виконують літературну композицію «Рідний край»,
автор – Н. Красоткіна.
Для літературної композиції слід використати вірші про свій район(місто), селище або село, творчість місцевих поетів.
У цей час демонструють слайди: карта Київської області та району(міста), репродукції краєвидів та архітектурних споруд району(міста), портрети відомих діячів історії, політики, культури, які є гордістю району(міста), Київщини, України, світу.

Учися жити й пам’ятай,
Що скрізь живуть по світу люди.
Але найкращий — рідний край
І ліпше десь тобі не буде.
Бо тут твоя земля і дім,
Твої батьки і рідне небо.
І найсолодший хліб у нім,
А що людині більше треба?
Ніж радість, воля і краса —
Той оберіг з дитинства милий,
Прозора вранішня роса,
І погляд батька незрадливий.
І усміх мами чарівний,
І вірні друзі, добрі люди…
Ось тут і є той рай земний,
А кращого ніде не буде.

Вчитель. У кожної людини в житті є щось таке сокровенне, найрідніше, без чого вона не може навіть уявити свого життя. Це рідний батьківський край, де вперше дитиною побачила світ, ясне сонечко, дрібні сльозинки дощу на віконному склі, ріжок молодого місяця між міріадами зір, чисту зелену травичку і тисячі різних квіт, які радували серце своїм розмаїттям.
Це та земля, по якій ми зробили свої перші кроки, земля наших батьків, дідів і прадідів, і вона найдорожча за все на світі. Вона єдина, де ми почуваємо себе вдома, затишно і привітно. І, де б людина не жила потім, а зі своїм краєм вона пов’язана невидимою ниточкою, яка не відпускає від себе, живить душу рідним теплом і дає наснагу.
Тільки в рідному краю людина почуває себе захищеною, стійкою, впевненою, бо вона вдома. Тому і присвячено цій темі так багато людської творчості: віршів, пісень, картин, оповідань і т.д. І ця криниця ніколи не висохне, доки й існуватиме людство.
Сьогодні на уроці присутні відомі та поважні гості (представники органів виконавчої влади, громадськості, батьки, депутати та інші), люди, які щоденно піклуються про добробут району(міста, селища, села), ваші батьки, які постійно турбуються про вас, створюють умови для вашого навчання і розвитку.
Ми маємо можливість послухати їх думки щодо розвитку нашого краю та поставити прямі запитання.

Виступи гостей уроку. Міні прес-конференція. Запитання та відповіді.
Вчитель. Я запрошую всіх присутніх продовжити думку:
«Для мене рідний край – це…….»
Учні та гості по-черзі розкривають думку, висловлюють власне бачення ролі і місця рідного краю у своєму житті.
Вчитель. Ми згадали тільки деякі важливі події з життя молодої Української держави. Але сьогодні з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своєю землею, своїм народом, своїми символами, своєю рідною мовою, традиціями і культурою.
Україна в мирному оточенні сусідів змогла вступити в третє тисячоліття як цивілізована й багата країна. Великі і складні завдання покладаються сьогодні на кожного її громадянина. А громадяни України – це ти і я, це люди, які постійно живуть в Україні, є патріотами своєї Вітчизни, готовими захищати її територію, працювати в ім'я її розвитку.
Любіть рідну землю, плекайте і примножуйте її багатства, будьте гідними своєї Батьківщини!

Дорогі учні, шановні гості!
Дякую за участь у спільному проведенні уроку!
Категорія: Державні свята | Додав: genamir (24.08.2011)
Переглядів: 16876 | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2024