П`ятниця, 26.04.2024, 15:30

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Години спілкування [24]
Бесіди [38]
Методичні матеріали [17]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:15:30


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1428
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Класним керівникам » Години спілкування

Урок здоров’я "Алкоголю та наркоманії - ні!"
Викрадач розуму
(Історичні факти)
Викрадач розуму — так іменують алкоголь із давніх часів. Про п'янкі властивості спиртних напоїв люди дізналися не менше ніж за 8000 років до н.е,
Поява керамічного посуду дала можливість виготовляти алкогольних напоїв із меду, плодових соків і дикого винограду.
Чистий спирт почали одержувати у VI—VII [століттях араби і назвали його
«аль коголь», що означає «одурманюючий». Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 1860 році. Переробка вина для одержання спирту різко збільшила пияцтво. Не виключено, що саме "через це Мухаммед, засновник ісламу (мусульманської релігії), заборонив вживання спирт¬них напоїв. Ця заборона ввійшла згодом у звід мусульманських законів — коран (VII ст.). З того часу протягом 12 сторіч у мусульманських країнах алкоголь не вживали, а порушників цього закону (п'яниць) жорстоко карали.
У епоху Середньовіччя в Західній Європі також навчилися одержувати міцні спиртні напої шляхом змішування вина з іншими цукристими рідинами, що бродять. Відповідно до легенди вперше цю операцію здійснив італійський чернець, алхімік Валентиус.
З тих часів міцні алкогольні напої поширилися по всіх країнах світу, насамперед, за рахунок промисло¬вого виробництва алкоголю з дешевої сировини (картоплі, відходів цукрового виробництва і т. п.).
У Древній Русі пили дуже мало. Лише на окремі свята варили медовуху, брагу або пиво, міцність яких не перевищувала 5—10°. Чарка пускалася по колу, кожен робив декілька ковтків. У буденні дні жодні спиртні напої не вживалися, пияцтво вважалося найбільшою ганьбою і гріхом.
Але з XVI сторіччя почалося масове завезення з інших країн горілки і вина. При Івані IV і Борисі Годунові засновувалися «цареві шинки», що давали значні надходження грошей у казну. Проте й тоді намагалися обмежити споживання спиртних напоїв. Так, у 1652 році вийшов наказ «продавати горілку тільки по одній чарці на чоловіка». Заборонялося подавати вино «питєхам» (тобто питущим), а також усім іншим під час постів, у середу, п'ятницю і неділю. Однак через фінансові міркування незабаром до наказу була внесена поправка, що відміняла обмеження і фактично сприяла пияцтву.
Сьогодні можна стверджувати, що в нашій країні, як це не прикро, склалася своєрідна «питійна процедура», без якої не відбувається жодна більш-менш знаменна подія. Народилася дитина — хрестини. Померла людина — поминки. Святкують народження — п'ють за здоров'я, проводжають людину з життя — за упокій. Приводом для випивки може стати як релігійне свято, так і найменша побутова подія, наприклад купівля особистих речей, які необхідно «обмити». Завдяки таким «традиціям» на даний момент значно зріс рівень вживання алкогольних напоїв, і, як наслідок, збільшилася кількість людей, хворих на алкоголізм.
До розряду міцних спиртних напоїв належить і продукція кустарного, домашнього виробництва (самогон, грузинська чача, домашні вина). Як правило, алкоголь кустарного виробництва містить багато шкідливих домішок, головним чином — сивушних масел.
Більше того, помилково замість етилового спирту1, або свідомо нехтуючи небезпекою, люди п'ють і різноманітні сурогати. Наприклад, такі рідини, як метиловий спирт і етиленгліколь здатні викликати сп'яніння, а через 10—12 годин після їхнього вживання з'являються ознаки важкого отруєння: головний біль, нудота, блювота, хистка хода, слабкість (або короткочасне збудження), затьмарення або, навіть, повна втрата свідомості. Від мозкових розладів (через1—2 доби) або ушкодження нирок (через1—2 тижні) може настати смерть. Навіть невеликі кількості цього спирту вражають зоровий нерв і сітківку ока викликаючи сліпоту, а 100 г — смертельна доза.
Отже, алкоголь і його сурогати досить небезпечні, а наслідки їхнього вживання згубні, особливо для організму, що розвивається.
1 Етиловий спирт — чистий алкоголь, застосовується в медичній та
технічній практиці, з нього також виробляють міцні напої, такі як горілка. лікер т. п. інші.

Увага! Алкогольна атака
(Вплив алкоголю на організм)
Дія алкоголю на організм руйнуюча. Він впливає на органи травлення і кровообігу, на головний мозок та нервову систему. У процесі прийняття алкоголю КРОВОНОСНІ СУДИНИ ЛЮДИНИ розширюються, відчувається приплив тепла, а через деякий час починається уповільнення мови, порушення координації рухів, подвоєння очах, тремтіння рук, порушення свідомості і, як наслідок, втрата контролю над своїми вчинками.
Алкоголь не лише затьмарює розум, але й убиває: тисячі людей щорічно помирають виключно через ал¬когольне отруєння. Помиляється той, хто вважає, що для смерті людини потрібна досить велика кількість алкоголю, цілком достатньо дози, яку не витримає серце, або з якою не впорається печінка!
Ступінь сп'яніння залежить від ваги людини, кількості алкоголю та швидкості його вживання, його міцності, та стану здоров'я конкретного організму на даний момент.
Увага: для сп'яніння підліткові треба набагато менше алкоголю, ніж дорослій людині.
Дехто думає, що існує значна різниця між дією міцних спиртних напоїв (горілки, коньяку) та слабких (пива, вина). Наївна помилка: 330 мл пива (тобто одна холодненька «гарненька» баночка), 150 г вина (тобто келих) і 50 г горілки (чарка) містять однакову кількість алкоголю.
Пияцтво завжди супроводжується похміллям, симп¬томи якого є головний біль, пригніченість, нудота, невгамовна спрага, загальна слабкість. Дехто помилково вважає, що позбутися наслідків дії алкоголю можна, прийнявши додаткову дозу спиртного для поліпшення стану. Але це не так. вживанням алкоголю в стані похмілля можна позбутися лише поганого самопочуття, проте людина буде п'яна доти, доки весь алкоголь не виведеться з організму.
Часто люди не замислюються над наслідками впливу алкоголю на організм. Перечитай їх і зроби вис¬новки.
Швидкі наслідки впливу алкоголю на організм: .
• Уповільнення реакції на зовнішні подразники.
• Послаблення координації.
• Зниження здатності ясно мислити.
• Погіршення пам'яті.
• Блювота.
• Подвоєння в очах.
• Затьмарення свідомості.
• Відсутність самоконтролю.
• Втрата свідомості.
• Кома.
• Смерть.

Відстрочені наслідки впливу алкоголю на організм:
• Провали в пам'яті.
• Погіршення травлення. . Серцеві захворювання.
• Захворювання алкоголізмом.
• Цироз печінки.
• Пошкодження головного мозку.
• Пошкодження нервової системи.

• Підвищення ризику нещасних випадків (наприклад, при керуванні автомобілем у нетверезому стані).
• Скорочення тривалості життя.

Причини вживання алкоголю
(Перші кроки до залежності)
Якщо люди знають, що алкоголь небезпечний, чому ж вони тоді починають його вживати?
Серед причин можна виділити: економічні, психологічні, соціальні. Підраховано, що кожен підліток за роки до досягнення повноліття переглядає по телевізору в середньому 75 тисяч сцен, у яких фігурує випивка. У дуже позитивному контексті показує алкоголь і реклама.
Пиво, наприклад, у рекламі виглядає істинно «чоловічим» напоєм: сильні, засмаглі хлопці потягують пиво після спільної важкої роботи. Як здорово!
А вино асоціюється з чимось романтичним: ніжне музика, м'яке світло, чоловік і жінка закохано див¬ляться один на одного, він наповнює її келих благо¬родною рідиною. Теж привабливо!
Складається враження, що телевізійні рекламні герої не мислять життя без склянки спиртного!
Ми часто наслідуємо героїв, яких нам нав'язують засоби масової інформації
Підлітки прагнуть якнайшвидше стати дорослими а вживання алкоголю, асоціюючись з можливостям дорослих, створює ілюзію незалежності і вседозволеності.
Та не тільки кіно, телевізор, чи реклама сприяють випивці. Найбільшою мірою на процес становлення та виховання особистості впливає сім'я. Якщо в сім'ї є місце алкоголю, це значно підвищує ризик виникнення у дітей шкідливих звичок.
Традиційно вважається, що алкоголь нібито надає відчуття впевненості, допомагає розслабитися. На вечірках, щоб подолати комплекси, молоді люди спочатку випивають пару склянок, а тоді спілкуються, вважаючи себе привабливішими, сильнішими, кмітливішими При цьому втрачається здатність адекватно сприймав реакцію оточуючих. Вони не помічають, що п'яна поведінка викликає обурення і огиду.
Юля завагітніла після останньої вечірки, де вони так багато випила, що втратила над собою контроль. Жінка п'яніє значно швидше від чоловіка навіть, якщо випиває менше. До того ж, алкоголь впливає на жінку сильніше, діє довше. Коли люди напиваються, вони нерідко втрачають контроль над собою і здійснюють вчинки, на які у тверезому стані ніколи б не наважилися. Так трапилось і з Юлею: во¬на не заперечувала, коли малознайомий молодий чоловік запропонував її підвезти. І, навіть, не змогла протистояти його бажанню зайнятися сексом. Як наслідок — небажана вагітність. Тепер дівчині доведеться приймати важливе рішення: залишити дитину або зробити аборт.
Нудьга, бажання позбутися обридлих проблем теж зумовлює вживання алкоголю. Для багатьох підлітків випивка — це свого роду діяльність, спосіб прикра¬сити монотонне існування, а розповіді про те, як ви¬пивка здобувалася, як відбувалася і які були «прико¬ли» після, стають головною темою розмов. Але нев-же це найцікавіше, що ти можеш розповісти про себе і почути від інших?
Взагалі, зовсім необов'язково пити в компанії для того, щоб привернути до себе увагу та почуватися гарно і комфортно. Якщо зможеш зарекомендувати себе як цікаву, неординарну особистість, то успіх та справжнє захоплення — гарантовані.

Шлях до залежності
(Подальші кроки)
Наступний перелік прочитай уважно: якщо якісь ознаки з нього притаманні тобі, — ти в групі ризику і можеш потрапити в цілковиту залежність від алко-голю.

Людина вживає алкоголь, коли:
• багато проблем; щоб вистояти в стресових си¬туаціях;
• їй подобається пити на самоті більше, ніж ве¬селитися з друзями;
• намагалася кинути пити, або пити менше, і спроби були невдалі;
• починає пити зранку: перед заняттями або пе¬ред роботою;
• випивка потрібна для нормального самопочуття;
• ковтає випивку, немов хоче вгамувати спрагу;
• хоче позбавитися наслідків похмілля.
При цьому спостерігаються:
 провали в пам'яті;
 швидке сп'яніння;
 фахові та навчальні навички стають гіршими;
 виникнення агресії;
 втрата самоконтролю;
 неприємності як результат випивки.
Навіть одна із цих ознак значно підвищує ризик виникнення алкогольної залежності. А наявність у твоєму переліку кількох означає пряму дорогу до алкоголізму.
Кожен, хто п»є, може стати алкоголіком.
Серйозна розмова про наркотики
Давай зараз зупинимося на одній з найважливіших проблем, з якою ти можеш зіткнутися. Ця проблема — наркотики. Ти повинен володіти інформацією про наркотики для того, щоб протистояти їм.
Одні види наркотиків, такі як кокаїн і марихуану, одержують із рослин. Інші, наприклад ЛСД і '' ' екстезі, виробляються хімічним способом. Героїн одержують із морфію, що міститься в опіумному маці.

Марихуана є одним із найбільш поширених наркотиків, який отримують із рослини каннабис або ко¬ноплі (вирощується, в основному, в Африці і країнах Карибського реґіону). Реакція після вживання цього наркотику буває різна. Препарати коноплі впливають на настрій та процес мислення, людина починає погано розуміти і забуває, що робить; можуть виникну¬ти слабкі галюцинації. Одні розслаблюються, у них піднімається настрій, інші відчувають занепокоєння і, навіть, страх. Але всі незабаром вже не в змозі обходитися без наркотику.
Зазвичай марихуану курять, але буває, що її підмішують у їжу або питво. Діє вона дуже швидко, протягом декількох хвилин. Особливо небезпечно у такому стані водити машину або мотоцикл. Часте паління марихуани пов'язується з підвищенням ризи¬ку захворювання бронхітом, емфіземою (захворювання, що призводить до патологічного збільшення легенів) та раком легенів. Гальмуються інтелектуаль¬ний розвиток людини, функції статевих органів.
Марихуану вважають «легким» наркотиком, але спеціалісти стверджують, що ті, хто починає з «трав¬ки» потім часто переходять на сильнодіючі наркотичні речовини, про які мова піде далі.
У багатьох країнах південно-східної Азії, наприклад в Афганістані і Таїланді, знаходяться величезні плантації опіумного маку. Макові голівки збирають, із них добувають екстракт морфію, що потім перетворюють у героїн. Героїн — сильнодіючий наркотик, він швидше від інших препаратів викликає звикання: вже після декількох прийомів розвивається стійка психічна, а надалі й фізична залежність.
Часте вживання героїну знижує апетит, приводить до виснаження та послаблення імунітету організму. Навіть відносно малі дози героїну нерідко стають причиною смерті наркомана внаслідок набряку легенів та шоку. Перші спроби вживання цього нар¬котику можуть супроводжуватися станом ейфорії, почуттям розслаблення, психічного комфорту. Але надалі організм потребує збільшення дози. З певного моменту людина не може обходитися без цього зілля. Героїн повністю підкоряє її собі, руйнуючи не тільки тіло, а й особистість.
Кокаїн — це білий порошок, який отримують із листя чагарника коки, що росте в південноамери¬канських Андах. Листя збирають, одержують кокаїн і розвозять його по усьому світу. Коли він потрапляє на слизові оболонки чи вводиться під шкіру, то впливає на нервові закінчення та нервові волокна. Це призводить до місцевої втрати чуттєвості і збудження центру.
Лідральної нервової системи. Кокаїн дуже сильний наркотик і залежність від нього з'являється дуже швидко.
В останні роки поширеним наркотиком
став екстазі.
Спочатку на рейв-дискотеці, куди Ліусії справді було дуже здорово.
Дехто з її друзів прийняв екстазі, вона відмовилася. Було дуже душно, гриміла музика. Ліда присіла відпочити, а ті, хто прийняв
екстазі, продовжували танцювати.
Раптом Таня, та дівчина, щ привнесла наркотик на вечірку, впала на підлогу. Хтось викликав «швидку», і Ліда поїхала з подругою до лікарні. Таня була без свідомості, її тіло горіло. У лікарні їй поставили крапельницю і спробували збити температуру. Проте вона три дні не опритомнювала, і її стан залишався дуже важким.
Таня, як і багато її однолітків, не знала про всі наслідки прийому екстазі. Це дуже підступний наркотик. Спочатку він підвищує настрій і наповнює людину енергією, але згодом може призвести до виникнення роздратованості або ж депресії, порушення сну. Можуть початися галюцинації.
Таблетки екстазі виглядають однаково, але одна з них може містити у 3 або 4 рази більше наркотику, ніж інша. Відрізнити їх неможливо. В остаточному підсумку систематичний прийом екстазі призводить до зміни хімічного балансу в клітинах мозку та порушення мозкової діяльності.
ЛСД — найбільш відомий і найбільш вивчений психоделічний наркотик. Після його прийому вини¬кає почуття необгрунтованого страху, у всьому тілі з'являється тремтіння, яке неможливо припинити, людину нудить. Ці явища часто супроводжуються запамороченням і серцебиттям. До того ж виникають галюцинації, котрі можуть бути як приємні, так і жахливі.
Часом деякі підлітки кажуть: «Ми не вживаємо наркотики, ми тільки нюхаємо різні речовини». Може видатися, що нюхати клей або різні хімікати. — цілком безпечне заняття. Проте розчинники вбива¬ють майже стільки ж людей, скільки і героїн. Особливо небезпечно вдихати випари розчинників або їхні аерозолі: смерть від отруєння може настати раптово.
Вітя в глибині душі був навіть радий, коли батьки виявили, що він нюхає клей, тому що він вже не знав, що робити і як позбавитися цієї звички. Щоразу після нюхання клею у нього виникали симптоми гострого отруєння: боліла голова, відчувалася нудота, запаморочення, блювання. У Віті погіршилася пам'ять. Він вже не міг спілкуватися зі своїми друзями, бо він відчував слабкість, втому. Йому ставало погано, але хлопчик вже не міг зупинитися. Батьки Віктора були шоковані, але не стали його лаяти. Поговоривши з сином, вони повели його на консультацію до нарколога. Ніхто не сповістив про це в міліцію або до школи, і Вітя уникнув неприємностей. Лікування, яке призначив нарколог, допомогло, і хлопець позбувся залежності.
Отже, роблячи важливі кроки в житті, треба дуже гарно все обмірковувати, щоб потім не жалкувати про свої вчинки.

Не зроби помилку!
Людина, що всерйоз захопилася наркотиками, поступово потрапляє до злочинного середовища. Світ наркоманів і злочинців жорстокий, і людське життя тут нічого не варте. Відомо, що для здобуття грошей на наркотики, наркоманам доводиться красти, грабувати людей, продавати наркотики, навіть займатися проституцією.
Наркотики і злочинність йдуть у парі. Звичайно, усе починається з дрібних крадіжок у магазинах або з кишенькового злодійства, а закінчується більш серйозними злочинами — пограбуваннями, розбоєм і насильством.
У всіх країнах торгівля наркотиками контролюється злочинним світом. І майже скрізь здобування, виробництво, зберігання, розповсюдження та вживання наркотиків знаходиться поза законом.
У наркоманів виникає велика проблема матеріаль¬ної залежності від тих, хто забезпечує наркотиками. Уникнути її практично неможливо. Ніколи не підтримуйте стосунків із торговцями наркотиками. За законом суворо переслідуються навіть ті, хто виконує їхні дрібні доручення в якості плати за наркотики. А в результаті —
ув'язнення.

Наш організм та наркотики
Звичайно люди, що приймають наркотики, не відзначаються міцним здоров'ям. Якщо людина провела вечір у наркотичному тумані, навряд чи вона вранці побіжить у тренажерний зал. Достатньо придивитися до передчасно постарілого обличчя наркомана, щоб переконатися, до чого призводить такий спосіб життя.
У людей, що приймають наркотики, спостерігаються провали в пам'яті та галюцинації. Найбільш негативно наркотики впливають на психіку. Багато з тих, хто приймає екстезі або героїн, впадають у депресію і навіть думають про самогубство, тому що їм стає все складніше отримати «заряд бадьорості» від наркотиків.
Дуже небезпечно вводити наркотик за допомогою шприца, особливо якщо використовуються багатора¬зові голки. Багато наркоманів хворіють на вірусні інфекції, навіть такі тяжкі, як гепатити В та С та СНІД. Ці захворювання практично не лікуються і призводять до смерті.
Вірус гепатиту В руйнує клітини печінки. Ефективних ліків проти нього не існує. Щоб стан хворого поліпшився, йому доведеться провести багато часу у лікарні. Але тривале лікування зовсім не гарантує позитивних результатів.
Причина захворювання на СНІД — зараження вірусом імунодефіциту (ВІЛ), що руйнує імунну систему людини. Організм, уражений вірусом, не може протистояти інфекціям, і будь-яке захворювання стає смертельним. ВІЛ передається через кров. Наркомани, що використовують той самий шприц для введення наркотиків, неминуче заражають один одного цією страшною хворобою.
Люди часто не усвідомлюють загрози, яка пов'язана із вживанням наркотиків, не думають про наслідки поганої звички. Ті, хто став на дорогу, що веде від експериментів до узалежнення, зазнають значних змін. Вони відсторонюються від друзів і родичів, перестають цікавитися школою, спортом, ізолюються від оточення, стають агресивними і некомунікабельними, часто втрачають фізичну форму.
Тим, хто починає приймати наркотики, слід пам'ятати, що відмовитись від цієї звички буде нелегко. У наркомана виникає психічна та фізіологічна залежність, він мріє тільки про те, як здобути нову дозу. Потяг до наркотиків не зникає за одну мить. Спочатку людина страждає від нестерпного болю, її лихоманить, в організмі відчувається «ломка», все тіло зводить судомами. Багато людей не витримують цього стану і знову починають вживати наркотики. Але з кожною новою дозою зупинитися стає все складніше.
Як і при вживанні алкоголю, так і при вживанні наркотиків потрібна велика рішучість, щоб раз і назавжди сказати «ні».

Чи реально сказати «ні»?
Не тільки у підлітків, а й у багатьох дорослих виникають проблеми при необхідності відмовитися від пропозиції випити чи вжити наркотики. Іноді люди кажуть алкоголю «так» тільки через те, що сказати «ні» їм досить складно, бо постійно відчувається тиск: з боку друзів, традицій, обставин. А щоб сказати «ні» потрібна сила волі.
А що означає мати силу волі? Це, насамперед, бути людиною впевненою у собі та у власних можливостях. Тоді набагато збільшуються шанси залишитись собою, не зрадити свої життєві принципи. Давайте розглянемо наступні типи поведінки і спробуємо зрозуміти, який з них є найбільш продуктивним.
Пасивна поведінка:
• поступається іншим, нехтуючи свої інтереси;
• завжди у всьому поступається;
• людина нічого не намагається зробити для ствер¬дження своїх прав;
• зберігає мовчання, коли її щось не задовольняє;
• часто вибачається.
І як наслідки цього: не отримує того, що хоче; відчуває самотність; втрачає самоповагу; накопичує образи та невдоволення.
Агресивна поведінка:
• захищає свої права, зневажаючи права інших;
• самостверджується за рахунок інших;
• пригнічує оточуючих.
Це призводить до того, що людина втрачає повагу та добре ставлення до себе, відчуває дискомфорту у колективі, не може розслабитися.
Впевнена поведінка:
• людина не дозволяє порушувати свої права, але й не ігнорує права інших;
• поважає себе та інших;
• вміє не тільки говорити, але й слухати;
• впевнена у собі та своїх діях;
• відповідає за свої вчинки;
• відкрита почуттям і вміє вільно їх висловлювати.
Впевнена поведінка є найбільш ефективною, бо
здатна викликати, замість агресії та нерозуміння, щиру повагу та захоплення. Людина, яка впевнено відмовляється від небажаної пропозиції, спроможна бути незалежною, сильною, і, навіть, загадковою особистістю. Особистістю, що відрізняється від інших, при тому — у позитивному плані. Також завжди може стати в пригоді почуття гумору. Іноді кілька дотепних слів розрядять напружену атмосферу.
А що ж робити тим, хто хоче, але не може сказати «ні», тим, хто не відчуває себе настільки сильним, щоб протистояти тиску з боку оточуючих? По-перше, необхідно почати працювати над підвищенням власної самооцінки. А для цього потрібно засвоїти окремі навички. З першої спроби можливо не вийде повністю змінити свій стиль поведінки. Але, згодом, впевненість стане природним засобом самореалізації.
Існує декілька етапів набуття навичок впевненості. Якщо ми опинилися в ситуації, де необхідна відмова, спробуємо:
1. Усвідомити суть проблеми. Що нам не подобається в ситуації, яка склалася, і чого ми хочемо насправді.
2. Пояснити своє ставлення до ситуації. Висловимо свої думки і почуття щодо проблеми та поведінки нашому співрозмовнику. Опишіть, що вас хвилює. (Наприклад: «Я не люблю, коли...», «Мені не подобається...»).
3. Сформулювати свою відповідь. Чітко сформулюємо, як ми хочемо бачити ситуацію. (Наприклад: «Я б хотів, щоб ти...», «Не міг би ти...», «Будь ласка, ні...»).
4. З'ясувати, як ставиться співрозмовник до нашого висловлення. Попроси описати що він (вона) почуває, або думає з даного приводу. (Наприклад: «Ти не заперечуєш?», «Що ти про це думаєш?», «Яка твоя реакція?»).
5. Уважно вис, ухати співрозмовника. Нехай він висловить свої думки і почуття.
6. Подякуємо. Незважаючи на реакцію співрозмовника закінчимо розмову словами вдячності, (Наприклад: «Спасибі...», «Чудово. Я дуже вдячний...», «Я щасливий, що ти не заперечуєш...»).
Зрозуміло, кожна людина в реальних життєвих ситуаціях знаходить відповіді і приймає рішення самостійно. І відповідальність за вчинки лежить, в першу чергу, на ній.
Катя та Ірина — подруги. їм по 15 років. Катя пробувала курити марихуану, а Ірина — ні Катя неодноразово намагалася переконавши Ірину спробувати: «Зараз усі палять «травку», вона розслаблює, буде «кайфово», весело». Але Ірина відмовлялася, тому що знала про небезпечні наслідки вживання наркотиків. І остаточно «вирішила поговорити з Катею, щоб та припинила свої приста-вання.
1. Ірина: «Мені неприємно, що ти весь час примушуєш мене повчати курити. Я тобі вже казала, що я цього не хочу».
2. Ірина: «Я б хотіла, щоб ти більше не вмовляла мене курити».
3. Ірина: «Будь ласка, облиш вмовляти».
4. Катерина: «Я не знала, що ти так це сприймаєш. Я більше не буду до тебе чіплятися, якщо це тобі не подобається».
5. Ірина: «Спасибі, це було б чудово».
Неможливо продумати усі варіанти відмови від
пропозиції випити спиртні напої чи прийняти наркотики.

Нижче ти знайдеш декілька таких варіантів. Ці варіанти відповідей дали хлопчики та дівчатка віком 15—16 років.
Варіанти відповіді на пропозицію випити:
— Ні! У мене інші плани.
— Ні! Якщо я вип'ю, ви будете мати проблеми.
— Ні!!! (Твердо).
— Я сьогодні вже прийняв(ла). З мене досить!
— У мене сьогодні не той настрій.
— У мене відповідальні змагання і я до них готуюсь.
— Я приймаю ліки, які несумісні з алкоголем.
— Я від пива хочу спати.
— Я це не п'ю.
— Я не дурень (дурна).
— Сьогодні модно бути здоровим.
— Не хочу, я знаю чим це закінчиться.
— Що я тобі зробив!
— Нове покоління вибирає «Рерзі».
— Чому я повинен (повинна) тобі пояснювати, що я не хочу?
Варіанти відповіді на пропозицію прийняти наркотики:
— Я вже пробував.
— Кайф проходить, проблеми лишаються.
— Це також як і ВІЛ — кров та біль!
— Мій знайомий недавно вмер від передозування.
— Наркомани рано вмирають.
— Боюсь народити чудовисько.
— Це пахне ув'язненням.
— Я краще куплю собі подарунок.
— Батьки побачать сліди від уколу.
— Моя собака мене не зрозуміє.
— Я знаю, що навіть від одного уколу можна ста¬ти наркоманом.
Життя в твоїх руках
Ти тільки вступаєш у повноцінне життя, яке наповнене багатьма приємними подіями. Так багато треба встигнути зробити корисного, стільки необхідно побачити й пізнати. Але, насамперед, треба навчитися правильно приймати життєві рішення, не уникати відповідальності та не бути байдужим.
Ті, хто вже втягнувся, але прийняв рішення позбавитися шкідливих звичок, потребують підтримки, особливо в перший час, який буде найважчим.
Відмовитися від цих звичок не просто, люди іноді намагаються виправдати себе, чому вони не можуть чи не хочуть позбутися їх. Якщо ти знаєш кого-небудь, хто намагається кинути палити, відмовитися від вживання алкоголю чи наркотиків, підтримай його і запевни у тому, що він зробив правильний вибір. Іноді добре слово та співчуття допомагають легше пережити важкі часи.
Людина у молодому віці майже не має досвіду виходу зі стресових станів. У цей час вона настільки переймається своїм визнанням серед однолітків, що не вважає за можливе звертатися до них по допомогу. Тому що це може бути сприйнято як ознака слабкості. Не бійся виглядати слабким. Друзі, якщо вони справжні, завжди зрозуміють та допоможуть пережити будь-які важкі часи.
І, взагалі, якщо ти відчуваєш, що не в змозі подолати свої проблеми сам, звернись до людини, якій ти можеш довіритися. Також знай що у кожному місті є спеціалізовані заклади, де тобі допоможуть. Про них можна дізнатися через телефон довіри.
Пам'ятай, що завжди є люди, яким ти не байдужий!
Категорія: Години спілкування | Додав: genamir (13.01.2013)
Переглядів: 4469 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2024