Неділя, 22.04.2018, 15:13

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Духовні святині [3]
З історичних джерел [43]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:15:13


Останні надходження
[03.01.2017]
Чому ми так говоримо (0)
[03.01.2017]
Від піктограми до української абетки (0)
[03.01.2017]
Вправи з ключем (0)
[03.01.2017]
Календарне планування на 2015-2016 н.р (Журнал "Бібліотечка "Дивослова"") (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1367
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » З історичних джерел » З історичних джерел

Пам’ять нетлінна. Книга пам’яті "Голодомор 1932-1933 років на Володарщині"
Минуло вже багато років від тих подій, які чорним крилом зачепили чи не кожну українську родину, і зовсім небагато часу відтоді, коли змогли говорити про них вголос, не боячись бути висеними, закатованими, роз-зіп’яними за правду, за небажання коритись злочинній владі, що планомірно знищувала свій народ. Кожна людина, кожне село, місто, район мають свою біографію, свою долю. Трагічна вона в багатьох жителів Володарщини, яким довелося жити в страшні тридцяті роки двадцятого століття, і які, як і мільйони людей радянської імперії, стали жертвами сталінського режиму. 
    Голодомор 1932 - 1933 років - одна з найстрахітливіших сторінок у новітній історії українського народу. Роки державної незалежності країни стали часом складного усвідомлення причин, перебігу та наслідків національної катастрофи українців. Лише умовні підрахунки жертв Голодомору 1932 -1933 років по району дозволяють зробити припущення, що в роки цієї страшної загедії загинула майже третина населення. На багатолюдні подвір'я, що раніше тулилися одне до одного, прийшли запустіння і розруха. На місці чепурних, хоч і під солом'яною стріхою, хат, прикрашених садочками, залишилися купи глини, порослі чортополохом. На подвір'ях й жодна худоба чи птиця не подавала голосу, бо у всіх селах лютував голод. І не чути було пташиного співу навколо, бо голодні люди полювали на пташок, а гнізда в пошуках яєць розорювали теж голодні діти. Вони не бігали, не гралися. Вони сиділи в більшості своїй край доріг і промовляли у простір: «Їсти, їсти.., хліба, хлібчика.., крихітку хлібця». 
    Частина матеріалів «Книги пам'яті Голодомор 1932 -1933 років на Володарщині» ввійшла до Національної кни-ги пам'яті, що складається із зведеного загальнодержавного тому та 18-ти регіональних томів, де зібрано 6000 свідчень очевидців та 882510 осіб-жертв Голодомору занесено до мартирологу. В обласному томі Національної книги пам'яті жертв Голодомору в Україні 1932 -1933 років опрацьовано майже 40 тисяч документів і свідчень, які розкривають моторошні картини найстрашнішого в історії людства злочину. Обласною редакційно-видавничою групою опрацьовано понад 15 тисяч різноманітних документів та свідчень. Вони беззаперечно підтверджують, що лише на території нинішньої Київщини внаслідок організованого правлячим комуністичним режимом штучного Голодомору було знищено від 284,5 до 510 тисяч українських хліборобів та їхніх дітей, з них 166 тисяч жертв встановлено поіменно, померлих від голоду на теренах Київської області в її нинішніх межах. Звичайно, як в обласній книзі пам'яті, так і в районній, точну цифру померлих від голоду назвати неможливо, бо сліди злочину старанно приховувалися протягом шести десятиліть. 
    Матеріали, які не увійшли до тому по Київській області, надруковані у двох додаткових томах під загальною назвою «Сльоза пекучої пам'яті», де вміщено практично всі зібрані на Київщині свідчення очевидців голоду та художні твори. Том видається тарижем З тисячі примірників. Половина цієї кількості буде розіслана в усі області, решта надійде в бібліотеки Київщини. 
    На виконання Указу Президента України від 24.11.2007 року № 1144/ 2007 «Про оголошення в Україні 2008 року Роком пам'яті жертв Голодомору», розпоряджень і доручень Кабінету міністрів України з цього питання та розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації про створення обласного тому Національної книги пам'яті жертв Голодомору в Україні 1932 - 1933 років № 173 від 26.02.2008 р. перед колективами координаційної ради при райдержадміністрації та 22 робочими групами при селищній та сільських радах стояло нелегке завдання: зібрати, проаналізувати, систематизувати, впорядкувати і здати матеріали до видавництва книги пам'яті «Голодомор 1932 - 1933 років на Володарщині». 
    До пошукової роботи з питань збору інформації, встановлення кількості померлих та, зокрема, конкретних осіб, збору свідчень про страшні події Голодомору на Володарщині залучалися голови сільських, селищної рад, вчителі, працівники закладів культури, учні шкіл району, ліцею та небайдужі жителі району. 
    Робочою групою встановлено з різних джерел, що в роки Голодомору було знищено понад 10 тисяч чоловік. За уточненими даними, на даний час встановлена цифра 9873, з них 5653 встановлено поіменно та занесено до мартирологу районної книги пам'яті. Зібрано понад 150 спогадів-свідчень очевидців Голодомору по всіх ЗО постраждалих населених пунктах району: перелік населених пунктів, що постраждали від Голодомору 1932 - 1933 років; перелік (32) місць масових поховань жертв Голодомору; перелік населених пунктів (14), занесених на «Чорні дошки» протягом 1932 - 1933 років по Володарському району; перелік 15 пам'яток та 17 пам'ятних знаків, фотографій, приурочених подіям Голодомору 1932 - 1933 років; аналітична довідка із аналізом історичних та пра¬вових аспектів Голодомору як геноциду, його передумови, перебігу та наслідків; хроні¬ка подій Голодомору (помісячний опис подій протягом періоду осені 1932 - літа 1933 років); загальний реєстр документів, що стосуються Голодомору (зібрані в обласному архіві та в державній бібліотеці ім. Вернадського); друковані матеріали часів Голодомору зі сторінок газети «Соціалістичне село»; вибрана бібліографія краєзнав- 
чих та центральних видань про події 1932 - 1933 рр. на володарській землі.
    Всі ці матеріали ввійшли до «Книги пам'яті Голодомор 1932 - 1933 років на Володарщині», примірник якої було презентовано увазі присутніх на мітингу 20 листопада 2008 року, приуроченого відкриттю пам'ятного знака «Пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій на Володарщині». Книга пам'яті «Голодомор 1932 - 1933 років на Володарщині» розповідає про наслідки і масштаби Голодомору в селах Володарського району, засвідчені хронікою подій, архівними документами, фотоматеріалами та спогадами очевидців. Книга призначена для широкого кола читачів, краєзнавців, музейних працівників, керівників району, учнів і студентів, які поглиблено вивчають історію рідного краю. Видана вона в кількості 1000 примірників за кошти благодійного фонду «Оберіг» за сприяння голови Володарської райдержадміністрації Сергія Петровича Вахнія у видавництві приватного підприємця «Пшонківський» м. Біла Церква. 
   У цій книзі своє завдання ми вбачали не в тому, щоб сказати: «Про Голодомор 1932 - 1933 років на Воло-дарщині вже все відомо». Ми прагнули показати, що можливості для пошуку істини необмежені, а читачів хоче-мо запросити до подальшої співпраці з нами. Тих, хто володіє фотоматеріалами, історичними фактами, пам'ятає про ті жахливі події просимо зв'язуватися з членами пошукової групи відділу культури та туризму Володарської райдержадміністрації. 
    Д. СОКОЛОВ, заступник начальника відділу культури та туризму РДА. 
    Голос Волдарщини, 9 грудня 2008 року
Категорія: З історичних джерел | Додав: genamir (19.07.2010)
Переглядів: 905 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2018