Середа, 24.04.2024, 01:20

Кабінет літературного краєзнавства

Сайт Мірошник Інни Олексіївни

Головна
|RSS
Категорії розділу
Шевченківські дні [1]
Випускні вечори [22]
Новорічні свята [8]
Весняні свята [7]
Голодомор [4]
Чорнобиль [2]
Рідна мова [20]
Жіноче свято [10]
До Дня Перемоги [2]
1 квітня [4]
Державні свята [14]
Афганістан [3]
До Дня захисту дітей [3]
Природознавчі сценарії [10]
Козацькі свята [5]
Бібліотечні уроки [2]
Різне [14]
Користувач
Гість Повідомлення:
Аватар
Група:
Гості
Час:01:20


Останні надходження
[23.11.2018]
Галина Литовченко «Через всесвіт путівцями» (0)
[23.11.2018]
Галина Литовченко "Дитячі розваги" (0)
[06.11.2018]
Галина Литовченко "Зібрані розсипи" (0)
[06.08.2018]
Оппоков Євген Володимирович. До 75-х роковин від дня страти (0)
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1428
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Реклама
Головна » Статті » Сценарії » Державні свята

ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ
Мета: 1. Познайомити учнів з історією державних символів України - прапора, герба, гімна;
2. Сприяти формуванню національної свідомості школярів; виховання відчуття патріотизму.

Захід проводиться в святково прикрашеній актовій залі. На сцені - ілюстрації із зобра-женням Державного Прапора і Герба України; на стендах обабіч - документи, які засвідчують незалежність України; Декларація про державний суверенітет України, Акт проголошення незалежності України, Конституція України. Використовуються грамзаписи Гімну "Ще не вме-рла України..." і пісні на вірші В.Крищенка і А.Демиденка, музику П. Мрежука і О.Морозова.

Звучить запис пісні "Я - України син" (Сл. В.Крищенка, муз. Мрежука)
- Україна - це твоя Батьківщина, це край, де ти народився, де зробив свій перший крок, де промовив тепле і лагідне слово "мама".
- Зараз ми відчуваємо себе дітьми не просто української землі, а вільної, незалежної де-мократичної держави.
- Складним і тернистим був шлях нашого народу до незалежності, але все ж таки збулася віковічна мрія багатьох поколінь українців. 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла історичний документ - Декларацію про державний суверенітет України, яка виголошувала право української нації на самовизначення і створення національної держави в існуючих кордонах. Декларація мала перетворити Україну в незалежну національну державу, що самостійно вирішувала всі питання внутрішнього і зовнішнього життя на основі законів і волі народу.
- Головні засади Декларації були підтверджені Актом про незалежність України, прийн-ятим Верховною Радою 24 серпня 1991 року.
- З огляду на значення цього Акту, день його проголошення відзначають в Україні як державне свято - День незалежності.
В цьому документі було проголошено створення незалежної держави України, підтверджено єдність і недоторканість її території. В Акті міститься положення про те, що на території нової держави діють лише Конституція і закони України.
- 1 грудня 1991 року в Україні відбувся всенародний референдум. Народ України сказав "так" незалежній, вільній Українській державі.
Україно! Не зміряти і віками
Вроду твою журавлину,
Не обезлистити навіть снігами
Мову твою тополину.
Україно,
Під небом твоїм калинові пливуть острови,
У зелених вітрилах - вишневі гудуть заметілі.
Україно!
Я - промінь живий
В твоїм сонячнім тілі!
З твого цвіту і грому
Я на світ народивсь, Україно!
Україно!
Не стань сиротою при дітях!
Ти - благовіст мій
І воля.
Скільки надій в твоїх веснах розлитих,
Стільки й журби в твоїй долі.
Україно!
Ім'ям твоїм не торгую,
Роду твого не цураюсь,
Вірю в тебе, яку правду святую,
Болем твоїм я караюсь!.(А. Демиденко)

- Як кожна незалежна держава, Україна має свої державні символи. Кожна нація прагне виявити себе і свою сутність у державних символах, які закріплюються в законодавстві країни. Ними є офіційні знаки (зображення, предмети) чи звукові вираження. Вони в лаконічній формі виражають одну або декілька ідей політичного чи історичного характеру та символізують суверенітет держави. У класичному варіанті сучасна держава має три державні символи: герб, прапор та гімн.
- У 20 статті Конституції України 1996 року записано:
"Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України".
- "Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів" (Конституція України ст.20).
Як національний прапор України він затверджений Верховною Радою 28 січня 1992 року.
Вже скільки закривавлених століть
Тебе, Вкраїно, імені лишали...
Тож встаньмо, люди, в цю урочу мить
Внесіте прапор вільної Держави.
Степів таврійських і Карпатських гір
З'єднався колір синій і жовтавий.
Гей, недругам усім наперекір -
Внесіте прапор вільної Держави.
Ганьбив наш прапор зловорожий гнів
Його полотна в попелі лежали.
Але він знов, як день новий, розцвів
Внесіте прапор вільної Держави.
Повірмо в те, що нас вже не збороть,
І долучаймось до добра і слави.
Хай буде з нами правда і Господь -
Внесіте прапор вільної Держави. (В. Крищенко)
(Всі встають і до зали вноситься Державний Прапор України).
- Прапор - це певного кольору чи кольорів і форми полотнище, яке слугує знаком вирізнення країни. Залежно від ритуалу, прапор кріпиться до древка, піднімається на щоглі, вста-новлюється на будинках органів державної влади і управління, у дипломатичних представни-цтвах нашої країни за кордоном.
- Прапори виникли в незапам'ятну давнину. Яке ж минуле у нашого прапора? Історики свідчать, що 1410 року у Грюнвальдській битві полки Галицько-Волинського князівства йшли під корогвами, на синьому полі яких був зображений золотий лев. Пізніше ці кольори зу-стрічаються на прапорах українських козаків, у козацькому та гайдамацькому одязі.
- Існує і інший погляд на походження нашого прапора. Країні, де зародилась хліборобська цивілізація, притаманні такі кольори - кольори хлібної ниви та ніжно-блакитного неба над нею.
- Око українця завжди милували жовті квіти горицвіту, дивини, соняшника і голубі пелю-стки цикорію, барвінку та волошки. Жовте - вогонь і синє - холод - два полюси буття, але водночас і два кінця вісі, навколо якої це буття обертається.
Захвилювалися народи,
І захитався третій Рим,
Війнуло подихом Свободи
Над рабством довговіковим.
Пора відродження - доволі
В покорі жити і в ганьбі.
Цвітуть, неначе квіти волі.
Знамена жовто-голубі. (М.Луків)
Наступний символ про який ми сьогодні поговоримо, - це Герб.
Герб - це знак роду, міста, держави. У перекладі з німецької герб означає "спадщина". Герб здавна є неодмінною ознакою (атрибутикою) влади.
- Державний герб символізує державу і позначає межі її володінь, належну їй власність.
- Україна має законодавче затверджений (стаття 20 Конституції) малий Державний Герб України - золотий Тризуб на синьому тлі. Малий герб України - тризуб - зображується на офіційних документах держави, печатках державних установ, грошових знаках тощо.
- Великий Державний Герб України встановлюється законом з урахуванням малого Державного Герба України (тризуба) і герба Війська Запорозького (козака з мушкетом). Розробка проекта цього Герба ще триває.
- Яке походження цього символу? Що він означає?
Багато суперечок, зокрема, серед учених, точиться щодо конфігурації та первісного значення тризуба. Але, мабуть, ніхто не має сумнівів у тому, що у нього глибоке коріння та давня історія. На території України зображення тризуба виникло дуже давно. Розрізняють його, вже на монетах Володимира Великого та інших київських князів. Вчені намагаються пояснити по-ходження цього знака. Ось деякі версії: візантійський, скіфський скіпетр, голуб Святого Духа, якір, лук і стріла, норманський шолом, ворона, сокира ... Чимало істориків вважають, що тризуб прийшов на Русь із грецької культури. Згадаймо Посейдона зі скіпетром у формі тризуба - символу божественної влади царя і могутності над водною стихією. Поєднання хреста із тризубом знаходять на боспорських, візантійських і татарських монетах. Тризуб за формою схожий на верхівку хлібного колоса. В ньому визнають уявлення слов'ян про єдність трьох царств: неба, землі та пекла також єдність сонця, води та повітря - триєдиної сили, що лежить в основі буття. Існує й інше пояснення - єдність Людини, Простору та Часу, тобто Троїста сила нашого космічного існування. Цю триєдність уособлює в собі трійця - Бог - Батько, Бог - Син, Бог - Дух Святий. Порівнюючи його із хлібним колосом, визначають троїсту землеробську силу, що рівнозначна весні, літу та зимі, які відповідають сіянню, збиранню та приготуванню плодів землі. Чимало у навколишньому світі предметів, основою і природою яких є троїстість і триєдність, наприклад, тройзілля, трикутник, троїста музика, трійник, три-ніжок, вила - трійчатки, батіг - трійчатка.
- Тризуб у Київській Русі зображали, вносячи в його форму національні елементи, але основа залишалася незмінною. Він був родовим знаком князя Володимира та його нащадків. Дехто вбачає у тризубі збірний образ зброї
- лука, стріл, меча, сокири.
Інші з його елементів-літер складають напис "Володимир на столі (троні)", який також зустрічається на стародавніх монетах. Можливі й інші тлумачення.
- Не знаєш гасла - боронись!
Освячений держу я спис.
Я попіл бороню батьків,
Героїв славу, честь борців.
Зухвальче, чолом, оком ниць!
Тут недоторканість гробниць!
Багаття і священний дуб
І Володимирів тризуб.
(О. Лятуринська)
- А зараз мова йтиме про національний гімн.
- Гімн - це урочиста пісня. У Стародавній Греції гімни прославляли богів і героїв. Нині ми можемо почути про гімни Батьківщині, гімни природі.
- Державний Гімн - це офіційна урочиста пісня, що поряд із Державним Гербом і Дер-жавним Прапором символізує державу і є одним із атрибутів державності країни.
- У1862 р. відомий український поет - етнограф Павло Чубинський написав вірш "Ще не вмерла України...", якому судилося щаслива доля. Вірш швидко поширився серед української інтелігенції. Невдовзі він став піснею.
Музику до нього написав західноукраїнський композитор Михайло Вербицький. Вперше з нотами ця пісня-гімн була надрукована 1885 року. Проте її виконання й поширення довгий час заборонялося і переслідувалося. І тільки в незалежній Україні перший куплет і приспів пісні "Ще не вмерла України..." з 2001 р. став Державним Гімном.
- Згідно із законом про "Державний Гімн України", урочисті заходи загальнодержавного значення розпочинаються і закінчуються виконанням Державного Гімну, а його музичне виконання здійснюється під час проведення офіційних державних церемоній або інших заходів. Коли виконується гімн, усі присутні повинні встати, віддаючи йому шану.
(Всі присутні в залі виконують Державний Гімн України)
Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці. "
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття козацького роду.
- Українська національна традиція символічного відображення світу формувалася протягом кількох тисячоліть і належить до найбагатших та найзмістовніших символічних систем людства.
- Створення національної символіки сьогодні ще не завершено. Іде робота по розробці Великого Герба України.
- Мине час і, очевидно, на нашому Прапорі та Гербі з'являться нові кольорові гами та ма-люнки, які відображатимуть зміни, що відбулися й відбуватимуться у нашій державі. Ми ж, сьо-годнішнє покоління, виконуючи 65 статтю Конституції України, зобов'язані виявляти повагу до символів своєї держави, адже глум над ними карається згідно з нормами закону.
- Браття, нам Всевишній
Промовляє з неба -
Символи державні
Шанувати треба!
Бо вони обличчя
Нашої країни -
Сонцеосяйної Неньки України (Я.Ковальчук)

Звучить пісня "Одна - єдина" (Сл. В. Крищенка, муз. О. Морозова)

Категорія: Державні свята | Додав: genamir (17.06.2010)
Переглядів: 6310 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
2 Тетяна  
0
Дуже вам дякую!

1 33333333  
0
http://planets.ucoz.ua/ планета учителей

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Мірошник Інна Олексіївна © 2024